Ježibaba s chaloupkou, tank s vojáky, Tarzan na gorile nebo Mimoni na banánu. Toto vše a mnohem více bylo k vidění na předchozích ročnících zřejmě největší recesistické akce nejen na Jablonecku. Letos se oblíbené Lety na saních konají v sobotu 9. února, a kdo se chce aktivně zúčastnit, má nejvyšší čas začít stavět svůj „stroj“.

Masově navštěvované Lety na saních se uskuteční po roční přestávce a jistě opět zaplní areál bývalého skokanského můstku v Plavech. Do obce se zhruba tisíci obyvateli přijede nespočet diváků divokého závodu. Předloni jich svahy kolem bývalého můstku zaplnily asi čtyři tisíce.

„Stavte stroje, trať bude připravena, už na ní pracujeme,“ vzkazují organizátoři. „Předběžně je přihlášeno 11 posádek. Ideální počet je asi 13 posádek, v tu chvíli se dá akce akorát ukočírovat. Výrazně méně znamená zkrácení programu, více posádek zase akci protáhne,“ popsal předseda TJ Sokol Plavy Martin Makovec.

Jak se létalo v roce 2013

Organizátoři v posledních letech více dbají na bezpečnost, neboť při jednom z předchozích ročníků jeden ze strojů poranil ženu s dítětem a další saně zranily člena posádky. Místo doletu tak už několik ročníků lemují mantinely, které chrání nejen diváky, ale v případě havárie zmírňují i následky pro posádku.

Akci organizují místní Sokolové, kteří spolu s dobrovolníky provedli už dvě brigády v areálu. „Při sobotní brigádě u skoku se nám povedlo dokončit mantinely na dopadu. Při další brigádě budeme stavět horní část skoku,“ přiblížil Martin Makovec.

Obec konání akce vítá. Ještě před čtyřmi lety musela vzít pořádání oblíbeného seriálu na svá bedra, dnes už je akce opět v rukou sokolů. „Pro obec znamenají Lety na saních především prezentaci směrem ven,“ podotkl starosta Plavů Milan Hloušek.

Lety na saních se v Plavech v posledních letech konají jednou za dva roky. Vedle závodů na raftech je to nejnavštěvovanější akce v obci.

Soutěží se ve dvou kategoriích. První je umělecký dojem, kdy se hodnotí propracovanost létacího stroje, úbory letců, doprovodné efekty či zda sehrají nějakou scénku. Druhou jsou samotné skoky, záleží nejen na délce letu, ale také na stylu a ohlasu obecenstva. V roce 2017 patřily podle potlesku diváků mezi nejpovedenější lety Flinstounů či Mimoňů sedících na banánu.

Lety na saních v roce 2010

Nejtěžším strojem na můstku byla předloni replika sovětského tanku ISU 152. Vážila zhruba 50 kilogramů, se čtyřčlennou posádkou se dolů vydalo nějakých 350 kilogramů. I tank se ale dokázal vznést do vzduchu a letěl několik metrů. „Dělali jsme na něm asi dva týdny. Je z kartonu a dřevěných latí,“ uvedl v březnu 2017 při dosud posledních Letech na saních člen posádky Marek Třeska z Velkých Hamrů.

Recesistické závody sem tam přivodí aktérům i nějaká ta zranění. Naštěstí vždy jen lehká. Před dvěma lety havarovalo při skoku hned několik posádek. „Ale pouze jedna členka posádky s názvem Květinové děti měla pohmožděniny, jak vypadla ze saní,“ popsal Martin Makovec.

Akce začíná v 10.30 a končí po 16. hodině, na místě bude připraveno i bohaté občerstvení. Stejně jako při minulých ročnících pořadatelé divákům doporučují, aby využili hromadnou dopravu. Proto je na sobotu 9. února veřejná doprava do Plavů i z nich všemi hlavními směry posílena. K parkování je totiž v obci k dispozici asi jen 300 míst, z toho mnohá provizorní.