Už i na Jablonecko pronikla módní vlna zpomalovacích semaforů s radarem. Průkopníkem v okrese jsou Plavy, kde novou světelnou signalizaci instalovali v minulých dnech. A první poznatky podle starostky Věry Mužíčkové ukazují, že šlo o smysluplnou investici.

„Devětadevadesát procent řidičů červenou na semaforu respektuje a jednoznačně se dá říci, že se instalace světelné signalizace osvědčila,“ komentovala starostka.
Světelná signalizace s radarem zpomaluje dopravu na silnici I/10 od Tanvaldu.

„K instalaci semaforu jsme se rozhodli na základě připomínek občanů, především rodičů předškoláků a školáků, kteří poukazovali na velkou hustotu provozu na silnici z Prahy do Harrachova a na časté překračování povolené rychlosti,“ konstatovala Věra Mužíčková.

Příčinou této situace je podle ní především neukázněnost řidičů, poměrně rovná silnice a sporadická přítomnost státní policie. Poznatky z prvních dnů provozu takzvaného „chytrého semaforu“ ale ukázaly, že moderní zařízení by mohlo piráty silnic zklidnit a celkově zlepšit dopravní situaci v obci.

Instalace semaforu byla podle starostky při řešení dopravní otázky v Plavech určitým kompromisem. „Jelikož se jedná o silnici první třídy, ne každé, obcí navrhované dopravní opatření, eventuálně omezení, bylo pro příslušné povolovací orgány akceptovatelné,“ podotkla starostka.

Obec nakonec světelnou signalizaci zaplatila z vlastního rozpočtu.

Takzvaný „chytrý semafor“ funguje tak, že na něm trvale svítí červená. Instalovaný radar ale reaguje na rychlost projíždějících vozidel, a tak když zhruba padesát metrů před semaforem pojede vozidlo předepsanou rychlostí, rozsvítí se mu na světelné signalizaci zelená a může bez zastavení pokračovat v jízdě.

„Semafory „zelené vlny“ už se osvědčily na jihu Evropy i v některých průjezdních obcích v České republice. Na Jablonecku jsme první,“ poznamenala Věra Mužíčková.

Jak dále doplnila, obec pro příští rok reálně uvažuje o instalaci dalšího semaforu s radarem, tentokrát ve směru od Prahy.

„Jistá dopravní opatření plánujeme také pro silnice třetí třídy,“ uzavřela starostka.