K poslednímu případu došlo minulý týden, když parta dětí okradla svého vrstevníka, dvanáctiletého chlapce. Toho skupinka sledovala od obchodu Billa a v užší části centra ho napadla a sebrala mu hotovost, kterou měl u sebe. „Naštěstí se mu nic nestalo. Smutné je to, že se vše událo před polednem. Člověk aby měl strach i za bílého dne,“ uvedla příbuzná chlapce, která si nepřála být jmenována.

Další nepěkný případ se udál ve večerních hodinách nedaleko hotelu Merkur. Zde se osm mladíků vrhlo na jednoho muže. Zbili ho a zlomili mu nos. „Když na místo dorazili strážníci, útočníci již byli pryč,“ popsala mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. Přesto se podle policie kriminalita v centru města nezvýšila. Situace je prý srovnatelná s předešlými měsíci, případy se jen více medializovaly. „Nezaznamenali jsme zvýšenou trestnou činnost,“ poznamenala policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Přitom nedávno se policie a následně i strážníci zabývali případem, kdy dvojice zbila prodavačku, která chtěla zabránit krádeži v prodejně Albert, kde se mladá žena pokoušela ukradnout cigarety. Když se jí v tom prodavačka snažila zabránit, strčila ji na zem a několikrát do ní kopla a rozbila jí brýle. Situace využil 33letý komplic a napadl pracovníka ostrahy.

Začal do něj strkat, dvakrát ho udeřil do obličeje a jednou kopl do břicha. Když byli pachatelé na útěku, cestu jim překazili strážníci a dvojici zadrželi.

V dopadení zločinců strážníkům značně pomáhá městský kamerový systém. „Dva strážníci obsluhují na operačním středisku městský kamerový dohlížecí systém, a to jak ve dne, tak v noci,“ informoval ředitel Městské policie Jablonec Luboš Raisner. Přes den také hlídají centrum dvoučlenné pěší hlídky, dvě až tři dvoučlenné motohlídky a širší centrum města spadá pod okrskáře ze Žižkova Vrchu.

V noci střeží město o něco méně strážníků než přes den, kdy městským policistům pomáhají i asistenti prevence kriminality. Také Policie ČR má v centru města svoje lidi. „V rámci běžného výkonu služby se v centru města pohybují policisté. Jejich počty se mění,“ doplnila Sochorová.

Od června město zřídilo pořádkovou službu, kterou provádějí dva pracovníci veřejně prospěšných prací v době od 10 do 18 hodin ve vytipovaných lokalitách města, jako je Tyršův park, Anenské a Dolní náměstí, U Muzea nebo autobusové nádraží.