Na dalších pěti místech je voda mírně zhoršená. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice v Liberci (KHS). Libereckému kraji se začátkem týdne déšť a bouřky vyhýbaly, a pláže u vodních ploch tak obléhaly tisíce lidí. 
K nejoblíbenějším patří přehrada v Jablonci nad Nisou a Máchovo jezero. Ve čtvrtek však byla v kraji obloha zatažená a pláže se vylidnily. Voda přitom byla na většině míst teplejší než vzduch.

Voda je teplejší než vzduch

„Voda v Máchově jezeře má 25 stupňů, vzduch je o čtyři stupně chladnější," řekl Vladimír Reichert z Regaty Máchovo jezero, která zdejší pláže provozuje. Na plážích je sice lidí méně, rušněji než jindy je ale podle něj na palubách výletních lodí regaty, které plují po jezeře. Velmi dobrou vodu má letos jedna z nejnavštěvovanějších vodních ploch v Libereckém kraji – přehrada Mšeno 
v Jablonci nad Nisou. V letošním roce je v přehradě víc vody než v jiných letech a téměř zmizely písečné pláže.

„Je to proto, že v těchto dnech probíhá oprava koryta Bílé Nisy v Loučné, takže se veškerý průtok bude do konce srpna převádět štolou do přehrady," uvedl hrázný jablonecké přehrady Jiří Chmelař. Vyšší stav hladiny vody v přehradě podle něj zamezuje vzniku sinic a voda je díky tomu kvalitnější a čistší, zkrátka ideální ke koupání.

Třicet možností
kde se vykoupat

Hygienici sledují v Libereckém kraji kvalitu vody na třech desítkách vodních ploch. Za nevhodné ke koupání považují od začátku léta Sluníčko v Chrastavě. Zhoršená je voda v Máchově jezeře, kde hygienici doporučují citlivým jedincům, aby se po koupání osprchovali, a předešli tak případným zdravotním problémům. Jen zakalená je voda na koupalištích ve Sloupu v Čechách, Zákupech, Nedamově a také na přehradě Harcov v Liberci.