„Nejdřív se objevily jen hlízy, ze kterých se pak postupně začala klubat taková červená chapadla," popisuje zvláštní vzhled houby pan Rejnart. Zvědavost mu nedala a začal se pídit po tom, co mu na zahradě vlastně roste. Ke svému velkému údivu zjistil, že patří mezi pár šťastlivců, kteří na vlastní oči spatřili Mutinis ravenelii, neboli psivku ravenelovu.

„Psivka ravenelova je opravdu vzácná houba, někdo po ní může pátrat marně po celý život," říká mykolog Patrik Mlčoch. „Pochází se severní Ameriky a v Evropě se poprvé objevila za druhé světové války v Berlíně. V Česku byl první výskyt zaznamenán v roce 1964 a další pak až v roce 2013."

Kromě zahrady pana Rejnarta jsou známa jen další čtyři místa v ČR, kde se psivka ravenelova objevila. „Vůbec netuším, jak se k nám dostala. Jestli byly nějaké výtrusy v mulčovací kůře, kterou jsem pod túje dával, nevím. Známému takhle ze zakoupené mulčovací kůry začaly růst pravé smrže,"směje se Rejnart.

Podle odborníků je výskyt psivky spojen s mouchami. Ty totiž láká zelenohnědý sliz na vršku houby, který páchne po zkaženém mase. Teprve když sliz projde trávicím ústrojím mouchy, mohou výtrusy , které jsou v něm obsažené, vyklíčit. Psivka ravenelova není jedlá, ráda má vlhká stanoviště v parcích a zahradách, ale i na humózních půdách pod buky. Její blízká příbuzná je psivka obecná, která tolik nepáchne a u nás patří k téměř ohroženým druhům.