Třicet dětí nastoupí prvního října do nové netradiční budovy mateřské školy v Rychnově u Jablonce. Pětimilionovou stavbu o kapacitě čtyřiceti míst zkolaudují v polovině září.

Kontejnerová školka se nachází v těsné blízkosti kamenné mateřské školy a jedná se o první zařízení tohoto typu, které v Čechách budou využívat pedagogičtí pracovníci a především děti.

„Museli jsme zvolit náhradní variantu, jelikož na původní nástavbu mateřské školy se stále odvolával jeden z místních sousedů, a tak se nám nepodařilo získat stavební povolení,“ vysvětlil starosta Rychnova František Chlouba.

Zvolili náhradní variantu

Na jaře tedy Rychnovští zvolili náhradní variantu a dvě oddělení vznikla ve velmi rychle postavitelných buňkách. „Během deseti dnů bude stavba kompletní,“ doplnil František Chlouba s tím, že tyto kontejnerové buňky se v Čechách používají jako buňky na stavbách nebo jako kanceláře, někde i jako rodinné domy.

Za novou stavbu město zaplatilo pět milionů, což je jedna třetina ceny, kterou by město muselo vynaložit na plánovanou přístavbu na kamennou školku.
Město Rychnov již nyní ví, že do nového zařízení nastoupí prvního října třicet dětí. Vytvořit prostory bylo nutné.

Stávající budova kapacitou nestačí

Kapacita stávající budovy je devadesát devět míst, která jsou již obsazena. Na letošní rok se však dětí hlásilo o třicet více než je kapacita budovy.

„Do nové kontejnerové školky umístíme ty nejmenší. S rozšířením kapacity jsme také museli přijmout pedagogický personál a lidi na údržbu,“ podotkla ředitelka mateřské školy v Rychnově Zuzana Křivancová.

Dětičky nepřijdou o zázemí jako je ve stávající školce. V nové přístavbě je sociální zařízení, hrací místnost s postýlkami na odpolední spánek i jídelna. „Oběd však budeme muset přesouvat z hlavní budovy ve varných nádobách, aby jídlo při cestě nevystydlo,“ doplnila ředitelka mateřské školy.

Zatím hygiena v projektu tento záměr odsouhlasila. Konečný verdikt však vyřkne při kolaudaci, která by měla být předběžně v polovině září.

Potíže s místem mají i jinde

V sousedním Jablonci mají pro letošní rok kapacitu vyřešenou. Podle slov ředitelky mateřských škol v Jablonci Heleny Mrklasové bude však kritický příští rok a město bude muset nalézt řešení.

Rodiče proti kontejnerům nejsou

Jak starosta Rychnova, tak ředitelka mateřské školky potvrdila, že rodičům toto řešení přístavby nevadí. „Naopak jsou za ni rádi, jen se jim nelíbí, že děti mohou nastoupit až prvního října,“ doplnila ředitelka Zuzana Křivancová.

Dělníci ještě musejí upravit místo před kontejnerovou školkou a propojit obě novou cestou.

Výhodou této jednoduché stavby je, že stejně jak rychle byla postavena, tak stejně rychle může být rozebrána nebo může být využita pro jiné účely. „Konstrukci usadili za pouhý jeden den. Než dělníci vytvořili základy, konstrukci jsme měli na náměstí,“ informoval František Chlouba.

Stávající budova mateřské školy také nepřišla zkrátka. Výměna oken vylepšila vzhled budovy. „Do září příštího roku budovu také zateplíme,“ uzavřel starosta Rychnova s tím, že na zateplení získalo město dvanáct a půl milionu korun z Operačního programu životního prostředí.

Celkově však úpravy přijdou na šestnáct milionů korun.