„Vypadá to, že po závěrečném vyúčtování něco málo dokonce ušetříme. Vše jsme vysoutěžili ještě v době před covidem,“ poznamenala starostka Semil Lena Mlejnková. Zbývá jen smontovat nábytek. Pro veřejnost se prostory nové mateřské školy otevřou v pátek 2. září během Dne otevřených dveří, a to v čase od 15 do 17 hodin. V pondělí 5. září pak školku zaplní děti.

Moderní zařízení pro 110 dětí vyrostlo v posledních dvou letech nedaleko od zahrádkářské kolonie v lokalitě Pod Vartou na místě dosluhující mateřské školy. Ta pro potřeby semilských dětí sloužila od 70. let minulého století, kdy byla postavena jako provizorní řešení. Tehdy se počítalo, že bude fungovat deset let.

Nebývalý zájem architektů

Architektonická soutěž na novou podobu budovy školky proběhla již v roce 2015 a přilákala nebývalý zájem architektů nejenom z České republiky, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska anebo Japonska. Pasivní budovu podle vítězného návrhu architekta Marka Topiče tvoří dva propojené kruhy. Projekt se od prvopočátku proměnil. Střecha objektu není travnatá, naopak na ní přibyly prvky technického zázemí jako například vzduchotechnika, čímž se zvětšily prostory uvnitř.

Výstavba otočky autobusů na Maliníku.
FOTO, VIDEO: Na Maliníku roste otočka autobusů, padlo kvůli ní několik stromů

V budově budou souběžně a zároveň nezávisle probíhat dva programy vzdělávání. Jedna část bude patřit waldorfské mateřince, druhá klasické. V průsečíku kruhů bude společné zázemí. Stavba je postavena v takzvaně pasivním standardu, nemá tedy spotřebovávat tolik energie jako stavba běžná.

Stávající objekt měl kapacitu 88 dětí, nový jich pojme 110. Náklady na výstavbu a vybavení moderní mateřské školy v atraktivní lokalitě města činí 105 milionů korun, 82 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, městp zaplatilo 23 milionů korun.

Radnice byla připravena stavbu nové školky hradit i ze svých zdrojů. Díky dotaci ale nedošlo k zastavení ostatní investiční činnosti ve městě. „Pokud bychom totiž dotaci nezískali, museli bychom scházející finanční prostředky řešit úvěrovým financováním, což by zatížilo město na mnoho let dopředu,“ doplnila starostka.

Zpoždění kvůli covidu

Provoz v nové školce měl původně začít v září roku 2021. Předávka a kolaudace stavby se však protáhla kvůli koronavirové krizi. „Stavební akce v sobě zahrnovala nejenom demolici a výstavbu nového objektu, ale také veškeré sadové úpravy, rekonstrukci parkoviště a přilehlé zahrady s novými herními prvky," doplnila Jana Dvořáková z odboru rozvoje a správy majetku semilské radnice. Nevšední budovu tak doplňuje rozsáhlá zahrada s řadou herních prvků.

Hotel Petřín v Jablonci nad Nisou.
Znovuzrození symbolu města. Na jabloneckém Petříně otevřou rozhlednu

Děti před prázdninami navštěvovaly nově zrekonstruovanou budovu na Komenského náměstí. Tuto budovu město koupilo již v roce 2016 z důvodu sjednocení a rozšíření prostor pro zdejší základní uměleckou školu. Radnici pak rekonstrukce stála 24 milionů korun, když z Operačního programu životní prostředí získala dotaci ve výši 2,3 milionu korun na zateplení a vzduchotechniku. Začínající umělci si sice počkají, po roce a půl na ně ale budou čekat krásné prostory. „V celkové částce na rekonstrukci jsou i náklady na úpravy ze školky na Základní uměleckou školu,“ vysvětlil Vladimír Bělonohý z odboru rozvoje a správy majetku semilské radnice.

Při poslední etapě přeměny na budovu vhodnou pro ZUŠ se bude jednat o práce v řádech statisíců, které spočívají především v úpravě sociálních zařízení a demontáži sádrokartonových příček.