V rámci kraje jsou zde nízké ceny sledovaných položek, kvalita lokality byla vyhodnocena jako téměř nejvyšší v kraji a o městě se velmi kladně vyjadřují i samotní podnikatelé. „Jsme za ocenění rádi a doufáme, že nám přivede do města nové podnikatele. Neustále lákáme podnikatele a podporujeme cestovní ruch, mimo jiné zpřístupněním Tanvaldského Špičáku,“ sdělil tanvaldský místostarosta Miroslav Tůma.

„Je to ocenění naší systematické práce, například jednáním se Sebou T,“ doplnil Petr Polák, starosta Tanvaldu. Soutěž vyhlašuje týdeník Ekonom. Celorepublikové nejlepší město pro byznys bude známo na konci října.

Na projektu se podílí i Hospodářská komora ČR. „V soutěži se hodnotí mnoho kritérií. Například to, jak město podporuje podnikání, jak se podnikatelé v tamním prostředí cítí, ale i zda vnímají korupční prostředí,“ upřesnil Oskar Mužíček, ředitel Okresní hospodářské komory v Jablonci.

Město Tanvald se snaží, aby opuštěné objekty podniku Seba T dále nechátraly a snaží se být prostředníkem mezi firmou a možnými nájemci z řad podnikatelů. „Prosadili jsme výstavbu inženýrských sítí k těmto objektům. Samozřejmě nejsme schopni podniku nařídit, za jakých podmínek má objekty pronajmout. Průběžně s nimi proto jednáme,“ doplnil Miroslav Tůma.

Tanvald je specifický tím, že je sevřen v korytě řeky Jizery. „V podstatě nemáme území pro výstavbu na zelené louce. V úvahu přicházejí jen tři menší pozemky,“ uvedl Tůma. Podle jeho slov město jedná o pobídkách podnikatelů i s Hospodářskou komorou.

Na druhém místě skončilo město Jablonec, na třetím Turnov. Železný Brod dopadl z Jablonecka nejhůře, skončil na sedmém místě z deseti hodnocených měst.

Město Jablonec skončilo v krajském kole soutěže Město pro byznys na druhém místě. Vedení města ví, co se musí v oblasti podnikání změnit.
„Trápí nás problematika dopravní dostupnosti do oblastí podnikání,“ upřesnil Petr Tulpa, starosta Jablonce. Proti příchodu nových firem hovoří podle starostových slov i struktura zaměstnanosti v Jablonci, daná dominantním postavením sklářského průmyslu.

„Jedním z hlavních bodů při jednání s firmami, které chtějí na území města podnikat, je i dostupnost bydlení pro pracovníky, kteří by se museli eventuálně dovézt. Proto firmy sledují i stav bytové zástavby,“ doplnil Petr Tulpa s tím, že s úspěšným řešením tohoto problému se město potýká v lokalitách zástavby v Proseči a Na Dolině.

Železný Brod skončil v krajském kole nejhůře z Jablonecka, na sedmém místě z deseti měst kraje. „O této soutěži nic nevím, nikdo nás nekontaktoval,“ překvapeně reagoval Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

Vítězi krajského kola Tanvaldu výrazně pomohl i turistický ruch. „Podporujeme ho, mimo jiné zpřístupněním Tanvaldského Špičáku,“ upřesnil Miroslav Tůma, místostarosta Tanvaldu.