V tramvaji na frekventované trati z Liberce do Jablonce nad Nisou začal dopravní podnik testovat pokrytí signálem LTE. Cestující tam díky tomu mají možnost bezplatně se připojit na internet.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce zatím systém zkouší, wifi routerem je vybavena jen tramvaj číslo 42 na lince 11 do Vratislavic a Jablonce. Pro testování byla vybrána s ohledem na délku tratě a dobu jízdy mezi oběma městy. Cílem projektu libereckého dopravního podniku je podle mluvčí Martiny Poršové zlepšení komfortu pro cestující. Připojení k internetu přes wifi není dosud ve vozech MHD v Česku obvyklé, cestující ho zatím mohou využít na některých linkách v Praze, Brně, v trolejbuse mezi Zlínem a Otrokovicemi nebo v Pardubicích.

Hlavní město postupně zavádí wifi do tramvají už šest let, od ledna nově testuje i možnost připojení na deseti zastávkách MHD, do budoucna by jich mělo připojení na internet umožňovat 400. Od ledna umožňuje připojení prostřednictvím wifi také pět vozů v Pardubicích.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce vyhodnocuje dostupnost internetu v lokalitách kolem tramvajové trati. „Cesta trvá necelou půlhodinu, záleží samozřejmě na tom, odkud a kam lidé jedou. Myslíme si, že je to ideální doba si třeba vyřídit maily, přečíst si zprávy. Určitě to není určeno k tomu, aby se stahovaly třeba nějaké filmy," řekl ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar.

Na základě zkušebního režimu dopravní podnik rozhodne o konečném umístění routeru, aby zajistil co nejlepší pokrytí vozu nebo případně celé soupravy signálem.

Tramvajová trať spojuje Liberec s Jabloncem od roku 1955, do roku 1972 jezdila v Jablonci do centra, dnes končí v Tyršových sadech. Po 12 kilometrů dlouhé trase přepraví tramvaje denně v průměru 11 tisíc lidí.