Startuje sice až v sobotu dopoledne, už ve středu jsou však kvůli němu uzavřeny část ulice Jiráskovo nábřeží, vjezd do ulice Smetanovo zátiší z náměstí 3. května, celé náměstí 3. května i prostor městské tržnice. „Světští“ tu už staví atrakce, které se rozjedou koncem pracovního týdne. „Kolotoč pro nejmenší spustíme asi už ve středu odpoledne, hlavní atrakce vyzkoušíme ve čtvrtek a v pátek odpoledne už jedeme naostro,“ přiblížil Milan od kolotočů.

Na omezení musí být připraven i ten, kdo by chtěl o víkendu vyrazit třeba na oblíbenou Riegrovu stezku pod Spálov. V pátek se totiž uzavřou další lokality: ulice Jiráskovo nábřeží, Obránců míru, Malé náměstí a v ulici Husova bude obousměrný provoz.

Všechna omezení skončí až v pondělí ráno. „Žádáme občany, aby v těchto dnech pozorně sledovali značení. Vyhnou se tak možnému postihu. Vozidla, která budou stát v uzavřených ulicích nebo na místech, kde budou tvořit překážku, budou odtažena,“ varoval velitel železnobrodských strážníků Pavel Hriník s tím, že kompletní mapu uzavírek najdou zájemci například na webu města www.zeleznybrod.cz.

Strážníci a policisté však budou dohlížet nejen na dopravu. Během jarmarku totiž dochází také k přílivu návštěvníků města, který s sebou každoročně přináší i zvýšení kriminality. „Prosíme občany, aby pozorně sledovali své okolí a jakékoliv podezření, že se děje něco nezákonného, ohlásili strážníkům buď osobně, nebo na telefonu nepřetržité služby 602 646 188,“ doplnil Pavel Hriník.

I letos je na Malém náměstí připravený bohatý doprovodný program, který začíná už v pátek v podvečer a končí v neděli odpoledne. Postupně se tu představí zdejší dechová hudba Broďanka, kapely Revival 60's, Těsně Vedle, Hush a Staropražští pardálové nebo třeba zpěváci Jakub Děkan a Pekař. „Vystoupí také DJ Mastník a DJ Hoření, kteří oslaví 30 let své společné kariéry,“ vyjmenovala Alena Matějková z turistického informačního centra.

Železnobrodský jarmark má dlouhou tradici, vrcholu dosáhla akce v 90. letech. Při konání jarmarku byl život města v podstatě paralyzován, tisíce návštěvníků dokázaly ulice zcela zablokovat. V posledních letech naopak zájem lehce opadá.

I přesto se v roce 2014 v anketě pořádané radnicí většina hlasujících přiklonila k tomu ponechat jarmark ve stávající podobě. A tak starosta v sobotu 9. června v 10 hodin opět předá symbolický klíč od bran města jarmarečníkům. „Z ouřadu purkmistrovského staroslavného města Železný Brod se všem domácím i cizím na vědomost dává, že se opět v našem městě uskuteční železnobrodský jarmark,“ zve starosta František Lufinka.