Česká mincovna zahájila veletrh Sběratel v pražských Letňanech velmi netradiční performancí. Společně s absolventem jablonecké SUPŠ a VOŠ Josefem Frühaufem představila pamětní medaili k nedožitým sedmdesátinám předního představitele českého undergroundu, básníka Ivana Martina Jirouse, zvaného Magor.

Medaile ve tvaru válce je vyrobená z oceli a výrazně se liší od čehokoliv, co bylo dodnes uvedeno na trh.

Ivan Martin Jirous byl za své politické názory v době normalizace několikrát vězněn. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo. Stejně jako osobnost tohoto básníka, tak i nová medaile přináší originální pohled na téma lidského bytí a zásadně se liší od těch běžně vydávaných.

Sám autor, Josef Frühauf, k medaili uvádí: „Jedná se o metaforu lidství. My všichni jsme bytosti na první pohled anonymní. Uvnitř ale skrýváme jedinečné duše, životy, něhu stejně tak, jako násilí a spoustu jiných lidských pravd a lží." Medaile je koncipována jako ocelový válec, na který jsou z obou stran nalisovány pamětní medaile.

Viditelná jsou Magorova životní data na první medaili a paragraf 202 – totalitní bič na underground – na medaili druhé. To, co zůstává skryto, jsou portrét a úryvky básní. „Naposledy jsem se pro nás pokusil Magora zavřít, i když vlastně pochybuji, jestli to někdy vůbec šlo," dodává Frühauf, který je nejen autorem návrhu, ale medaile také  vyrobil v dílnách jablonecké Střední umělecko průmyslové a Vyšší odborné školy.

Kdokoliv se však do medaile bude chtít podívat násilím, zničí ji, stejně jako tomu je u lidských bytostí. Performance toho byla důkazem – autor takto odkryl nitro Magora pomocí úhlové brusky. „Tato v pravém slova smyslu jedinečná medaile je výsledkem spolupráce České mincovny s jabloneckou školou, která vychovává nové medailéry. Naší dlouhodobou strategií je podporovat mladé talenty, kteří přinesou do našeho oboru čerstvý vítr, přesně tak, jako Josef Frühauf," uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Ocelová pamětní medaile vychází v omezené sérii 44 ks a na prodejnách mincovny ji zájemci pořídí za 6 202 korun. „Druhá a zároveň poslední performance autora Josefa Frühaufa proběhne v rámci vzpomínkové akce Magorův Smíchov, která se koná v pražské MeetFactory v sobotu 20. září od osmnácti hodin," uzavřel Jokl.