Motorkáři nebo řidiči čtyřkolek, pořádání technopárty nebo vandalismus v podobě bezohledného táboření ve volné přírodě. To jsou hlavní problémy, které trápí nejen ochránce přírody, lesníky nebo hajné, ale také zemědělce, kteří kvůli jízdě čtyřkolkářů po polích přicházejí o statisíce.

„Jako první velký problém vidím motorkáře a čtyřkolkáře, kteří porušují vlastnická práva a ničí povrch lesů a vlastníků polí,“ sdělil Jiří Šilha, pověřený pracovník pro styk s médii Českomoravské myslivecké jednoty. Zemědělci tak přicházejí až o statisíce korun. „Stane se, že motorkáři se líbí, jak vidí kukuřici před ním lehat, a tak zcela zničí úrodu,“ konstatoval Jiří Šilha.

Motorkářů a čtyřkolkářů stále přibývá

Motorkářů a především čtyřkolkářů za poslední tři roky rapidně přibylo, jelikož se do Čech dovážejí levnější stroje z Číny. „Nárůst je katastrofální. Pro ně to je adrenalinový sport, ale neuvědomují si, že plaší zvěř a ničí pole,“ dodal mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty.

Tak jako u všech lidí, není jeden jako druhý a čtyřkolkáři se hájí, že za sebou nezanechávají zase tak velké stopy, jako například traktor při těžbě dřeva. Přírodě prý škodí o něco méně než terénní motorkáři, protože jezdí hlavně po cestách pro cyklisty a pro pěší. „Tam mohou zase ohrozit člověka,“ zmínil šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

Podle Šilhy je kapacita policistů na motorkáře a čtyřkolkáře nedostačující. „Osvědčilo se, že účinným prostředkem byla například instalace zábran majitelem pozemků nebo lesní stráží. Prozatím však nemáme zcela účinnou zbraň, jak proti čtyřkolkářům bojovat. Pokud někdo podá stížnost, můžeme v té lokalitě posílit hlídky,“ informovala mluvčí jablonecké policie Knopová.

Postrachem lesů jsou také vandalové

Dalším nešvarem bývají vandalové v lesích, kteří nerespektují nepsaná pravidla. Rozdělávání ohně v přírodě je staré jako lidstvo samo. I podle Jiřího Šilhy by bylo drastické, trestat osoby za táboření v lese. Pokud však „táborníci“ nerespektují a nepřizpůsobí se okolí, hraničí situace s vandalismem.

„Než jsme stačili rozbalit pruty, utábořila se vedle nás početná rodina, která pustila nahlas muziku z auta, rozdělala oheň a na něm pálila snad i pneumatiky,“ uvedl jeden z jabloneckých rybářů.

„Pokud by policie narazila na někoho, kdo na zakázaném místě nebo v chráněné krajině rozdělává oheň, byl by vyzván, aby ho ihned uhasil a situace by se řešila napomenutím nebo blokovou pokutou do výše dvou tisíc korun,“ řekla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Pro zvěř jsou největším zlem technopárty

Turisté jsou v přírodě vždy vítáni, ale jen tehdy, pokud se nechovají agresivně. „Pokud někdo pálí gumy, hraničí to se zákonem,“ doplnil Jiří Šilha.

Ještě za větší zlo pro zvěř jsou technopárty pořádané na loukách na okrajích lesů. Decibely přesáhnou únosnou míru, která negativně na zvěř působí. Tyto akce jsou podle Šilhy čirým projevem bezohlednosti člověka k přírodě. U technařů bylo zaznamenáno v minulosti pytláctví s odůvodněním, že chtěli vyzkoušet i jiný druh zábavy.