„Konkrétně toto hřiště opravujeme jen v této sezóně už poněkolikáté. Jen od června tu bylo poničené pískoviště s posuvným zakrytím, vyvrácené čtyři stojiny, na kterých je zastínění upevněné a před týdnem někdo poničil i samotnou stínící plachtu společně se stojinou,“ říká Jan Čermák z oddělení cirkulární ekonomiky jabloneckého magistrátu.

Podle informací města údajně používají větší děti plachtu k houpání, dokonce i některé maminky své malé děti údajně do plachty pokládají a houpají. „Bohužel ničení se stále opakuje, proto jsme plachtu sundali. Je to smutné, jelikož vzhledem k neustálým opravám nám pak chybí peníze na opravy jiných nebo revitalizaci starých dětských hřišť,“ posteskl si Čermák.

Plachtu k zastínění kokonínského hřiště nechalo město instalovat v loňském roce v rámci participativního rozpočtu. Vyšla na 70 tisíc korun. Opakované opravy už jabloneckou radnici vyšly na 30 tisíc korun. „Proto byl podán podnět k prošetření na Policii ČR,“ dodává Jan Čermák.

Jablonec nad Nisou spravuje celkem 43 dětských hřišť, z nichž zastíněná jsou čtyři. Kromě kokonínského s podporou participativního rozpočtu je to ještě hřiště U Rákosníčka (náklady 40 tisíc korun, realizace v roce 2021), Pirátská loď u Základny (realizace v roce 2021, náklady 80 tisíc korun) a zatím poslední je hřiště v ulici Mšenská 56, kde je zastíněná herní sestava. Z participativního rozpočtu bylo na tento projekt uvolněno 50 tisíc korun v roce 2022.