V Jablonci nad Nisou proběhne rozsvěcení vánoční stromu na Mírovém náměstí v neděli 3. prosince. „Stavět by se měl už 27. listopadu. Dva tipy na letošní strom už máme, ale ještě hledáme dál,“ řekla Deníku na konci října mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

Novinkou letošního adventu budou v Jablonci delší Vánoční slavnosti, které potrvají pět dní namísto dřívějších tří. Začnou ve středu 13. prosince a skončí v neděli 17. prosince a prodejci budou nabízet své zboží každý den až do 20 hodin. Na stánky se návštěvníci mohou těšit nejen v prostoru před radnicí, ale i na pěší zóně směrem k Eurocentru i k OC Central. Adventně laděný program vytvoří v centru města příjemnou atmosféru k nákupům na trzích i setkání s přáteli pod rozsvíceným stromem.

Chybět nebude tradiční Primátorský svařák s výtěžkem na dobročinné účely. Letos proběhne 15. prosince od 15 hodin a výtěžek sbírky je určený organizaci Naděje. Ta peníze použije na nákup pračky a sušičky pro praní prádla klientů v Domě Naděje. „Také při letošním 15. ročníku Primátorského svařáku budeme nalévat svařené víno nebo horký čaj do hrnečků opět s motivem jedné z jabloneckých staveb. Minimální příspěvek do sbírky, tedy cena hrnečku, bude stejně jako loni 100 korun, maximální výše není omezená,“ připomněl jablonecký primátor Miloš Vele.

Společně nejen na jevišti.
FOTO: V jabloneckém divadle se opět sešli handicapovaní a zdraví umělci

Vánočními trhy zahájí advent v Železném Brodě, a to už v sobotu 2. prosince. Na náměstí 3. května bude po celý den probíhat i hudební doprovodný program, o který se postarají hlavně žáci z místních školek a základní umělecké školy. „Tradičně je rozsvěcení vánočního stromu doprovázeno zpěvem všech železnobrodských předškoláčků, což nejen pro ně, ale i pro všechny zúčastněné vytváří výjimečnou vánoční atmosféru s osobním zážitkem,“ uvedla Veronika Vebrová z Informačního a kulturního střediska Železný Brod.

Město připravilo zbrusu nové osvětlení stromku, které je lépe ovladatelné díky moderní technologii. Doplní ho nové světelné řetězy s jiskřícím efektem a do třetice budou i nové světelné rampouchy. Celý strom bude ověšen tradičně skleněnými hutními koulemi z místní sklářské školy. Vánoční trhy nabídnou zboží hlavně od místních spolků a škol. „Chybět nebudou výrobky z domácích dílen Železnobrodska a blízkého okolí. Žádné komerční stánky překupníků zde neuvidíte. K občerstvení budou v nabídce také tradiční dobroty a teplé nápoje. Vše má navodit domácí předvánoční atmosféru bez cetek a komerce,“ dodala Vebrová.

Do Tanvaldu doputuje letošní vánoční strom z nedaleké Desné. Jeho rozsvícení město plánuje na sobotu 2. prosince, proběhne tradičně na centrálním parkovišti od 16.30 a o doprovodný program se postará Základní umělecká škola Tanvald. „Vystoupí saxofonový kvartet, pěvecké sbory Hlásky a Melodia a sólisté. Už od 16 hodin budou pro děti připraveny ve vytápěném stanu vánoční dílničky Střediska volného času. Návštěvníci se mohou těšit na bohaté občerstvení,“ prozradila Eva Kráslová z tanvaldské radnice.

Další akce spojené s rozsvícením vánočních stromů se budou konat v neděli 3. prosince v ostatních částech města, jako je Horní Tanvald a Žďár, o jejich organizaci se postarají místní spolky.

Podívejte se: Po celé zemi běželi za republiku, v Jablonci přidali i divadlo

Zdroj: Sedlák Jan