„Nekandiduji na žádnou funkci,“ poznamenal Pelta v exkluzivním rozhovoru pro Deník. Vzpomínáte na rok 2011? Právě tehdy se stal předsedou fotbalové asociace. Zažil postup do čtvrtfinále Eura, jednal s politiky i vrcholnými světovými funkcionáři. A na čas přemluvil trenéra Pavla Vrbu, aby vedl českou reprezentaci.

Letos v červnu rezignoval. Onu abdikaci zaslal z vazby, kam jej dostala velká aféra s dotacemi. Soud jej pustil po více než měsíci – a od té doby Pelta mlčel. Na radu právníka se stáhl do ústraní. Ano, dochází na fotbal do Jablonce, kde zůstal majitelem zdejšího klubu. Nechybí ani na zasedání městského zastupitelstva. Jenže víc nic. Až teď promluvil. „Myslím si, že předseda bude zvolen. Tentokráte už ano,“ dodal k hlasování, jež v úterý  proběhne v Nymburku.

Do boje o uvolněný post se opět (stejně jako v červnu) přihlásili Petr Fousek a Martin Malík. „Volby jsou demokratické, každý si musí svoji pozici vybojovat. Máme dva kandidáty, ale nechtěl bych nikoho favorizovat,“ zmínil. Po jeho rezignaci řídili asociaci sedm měsíců její místopředsedové Roman Berbr a Zdeněk Zlámal. Pelta se občas potkal se svými kolegy, ale nikdy ne oficiálně.

Fotbalový boss pro jistotu zmizel z více „židlí“ – opustil Český olympijský výbor a dokonce dal sbohem prestižním pozicím v UEFA (komisi pro národní týmy) a FIFA (komisi pro plážový fotbal). „Těmito posty se budeme zabývat až po valné hromadě, ale chtěli bychom je určitě obsadit,“ uvedl mluvčí fotbalové asociace Michal Jurman.

Samotné obvinění trvá. Policie dál vyšetřuje Peltu kvůli nezákonnému zacházení se státními dotacemi. „Nedokážu odhadnout, kdy by to mělo končit, ale v dohledné době, třeba během půl roku, určitě ne,“ uvedl jeho advokát Bronislav Šerák. „Probíhají další výslechy svědků, policie stále shromažďuje důkazy. Ale na jejich hodnocení je ještě brzy,“ zmínil.

VÁNOCE A DOVOLENÁ

Pelta se mezitím těší na klid vánočních svátků. A na dárky. „Sice už nezůstávají do poslední chvíle utajené, nicméně pořád ještě chceme s manželkou připravit dětem překvapení,“ popsal Pelta atmosféru v rodině a s úsměvem řekl: „Držíme tradiční Vánoce.“

VYZRADIL NASAZENÍ ODPOSLECHŮ. Policie podle České televize obvinila bývalého bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého z toho, že tehdejšímu šéfovi asociace Miroslavu Peltovi vyzradil nasazení odposlechů do jeho kanceláře.

Podle informací Deníku si na závěr roku naplánoval dovolenou v cizině. Z právního hlediska je to prý v pořádku, což potvrdil i Šerák. „Může vycestovat bez omezení, pouze musí informovat policii, kde se bude zdržovat. Musí být schopen komunikace,“ sdělil advokát. Jedna zajímavost? Pokud by policie kupříkladu nechtěla, aby jel Pelta na valnou hromadu, může si jej v úterý pozvat na výslech. „Zatím ho k ničemu nepotřebovala. Stále platí presumpce neviny,“ zdůraznil Šerák.