„Není se co divit, protože všechny tyto píšťaly, které jsou vyrobené ze zinkového plechu, byly kompletně zbaveny původního nástřiku, pečlivě prohlédnuty a opravena případná mechanická poškození. Na závěr byly znovu nastříkány speciální matně stříbrnou barvou,“ přiblížil Jiří Kreisel z Nadačního fondu Jablonecké varhany, který se stará o veřejnou sbírku.

Prospektové píšťaly jsou tak poslední velkou částí varhan, která byla dovezena z dílen firmy Hermann Eule Orgelbau z Bautzen. Transportu nákladu na kůr se účastnilo šest varhanářů, kteří opatrně píšťaly vynesli na boční balkon.

Varhany již hrají a probíhá poslední náročná etapa, intonace varhan. Během září a října jsou varhany postupně seřizovány tak, aby získaly zpět svůj zvukový výraz, se kterým byly před devadesáti lety vystavěny. „Dvojice intonérů nastavuje a ladí píšťalu po píšťale, rejstřík po rejstříku. Při této práci se řídí jen svým sluchem a zkušenostmi, proto ji mohou vykonávat jen velmi zkušení, a na intonaci specializovaní varhanáři,“ popsal Kreisel.

Varhany se poprvé rozezní pro veřejnost v neděli 6. listopadu 2022, kdy budou při hlavní mši svaté od 9.30 hod slavnostně požehnány litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem. O dva dny později, 8. listopadu v 18 hod proběhne první koncert, který provede varhaník Přemysl Kšica s doprovodem Jiřího Pohnána na trubku.

Unikát

V České republice se nalézá více než 5700 varhan, ale jen zlomek z nich má parametry koncertního nástroje a ještě menší počet disponuje 43 rejstříky, dalšími vedlejšími rejstříky a třemi manuály. Právě jeden takový unikát se nalézá v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou na Horním náměstí. Celkový počet píšťal varhan je více než 2500 a navíc lze prakticky každou z nich individuálně ovládat. Varhany jsou podle odborníků vzácnou ukázkou meziválečného varhanářství. „Patří k jedněm z největších varhan Litoměřické diecéze a zároveň jsou pravděpodobně nejbohatší na zvuk,“ popsal organolog Radek Rejšek.

Tyto varhany postavila významná firma Rieger z Krnova pro tehdy dlouho očekávaný nový katolický kostel, vysvěcený 24. dubna 1932. Varhany poprvé hrály při slavnostním předání firmou dne 9. dubna 1932 za účasti dárců varhan bratří Jägerů a vedení firmy. U podobných varhan se předpokládá velká oprava po padesáti letech.

Jedinou možností, jak varhany zachránit je jejich kompletní rozebrání. Poté je třeba veškeré dřevěné části převézt na ozáření kobaltovou radiací. Pak vše očistit, napustit ochrannými prostředky aby se situace nezopakovala, zatmelit a vyplnit všechny otvory po hmyzu, finálně natřít, namořit a nalakovat. Kovové části je nutno vyspravit, vyrovnat, kov ošetřit vhodným konzervačním nátěrem, aby prospekt opět vynikl svou moderní nadčasovou krásou.

Varhanní prospekt
… je vlastně tváří varhan. Píšťaly prospektu jsou přímo vidět, a jejich uspořádání určuje celkový vzhled varhan. U tohoto nástroje firmy Rieger z roku 1932, navrhl jejich uspořádání architekt kostela Josef Zasche.