Z celoročního provozu kostela sv. Anny se mohou radovat Jablonečané. Ten mu zajistila rekonstrukce, která snížila vlhkost vzduchu a teploty v zimních měsících se udrží na dvanácti až čtrnácti stupních Celsia.

„Rekonstrukci temperace kostela zakončili v červnu tohoto roku,“ uvedl jablonecký zastupitel a ředitel Městského divadla v Jablonci Pavel Žur s tím, že vložená částka na snížení vlhkosti kostela ve sv. Anně se pohybovala okolo sedmi set tisíc korun.

Kostel bude už otevřen celoročně

Rekonstrukce podlahové krytiny povede především k tomu, že kostel již nebude muset být v zimních měsících uzavřen. „Nyní jsme schopni teplotu zajistit v zimě okolo třinácti stupňů Celsia. Tato teplota je snesitelná, aby zde mohla probíhat umělecká produkce,“ vysvětlil Pavel Žur.

Opatření bylo také nezbytně nutné kvůli snížení vlhkosti. V průběhu rekonstrukce udělali řemeslníci laicky řečeno vzdušné cesty, které zajistí přirozenou cirkulaci vzduchu. Tím se podařilo výrazně snížit vlhkost vzduchu ze sta procent na příjemných šedesát.

Potíže působila vlhkost

Právě i nadměrná vlhkost vzduchu brzdila navrácení varhan do kostela. Hlavní problém však spočíval v samotné reklamaci varhan. Tu měl zajistit jejich výrobce Vladimír Grygar. Dostal se však do finančních potíží a tak předali zajištění opravy honosného nástroje firmě Slavík. Ta reklamaci dovedla do zdárného konce.

„Kolaudace varhan proběhne v pátek 14. srpna za přítomnosti jak varhanářů, tak i za přítomnosti varhaníka Petra Hostinského, který vyzkouší všechny tři manuály včetně všech třiceti čtyř rejstříků, aby zjistil, v jakém stavu se nachází nástroj,“ konstatoval ředitel jabloneckého divadla.

Kostel sv. Anny se po třech letech rozezní pro veřejnost 17. září při slavnostním reprezentativním koncertě.

Varhany se rozezní po třech letech

Město finančně kvůli táhlé opravě varhan nestrádá. Časová prodleva je alarmující.

Celkem přišly varhany i se zmiňovanou opravou město na osm milionů korun. Původní cena byla milionů pět. Jak již uvedl Pavel Žur, město na tomto obchodu netratilo, jelikož šlo prý o výhodný obchod. „I v té době nebyla částka pět milionů za varhany o čtyřiatřiceti rejstřících příliš vysoká,“ dodal.

Radnice se již v minulosti obávala, že bude muset kostel temperovat či přímo instalovat topení. Dříve jablonecký místostarosta Petr Vobořil pro Deník uvedl, že by se to zřejmě nelíbilo památkářům a byla by nutná změna projektu schváleného evropskou komisí. Tak se však nestalo a k temperaci, kterou z poloviny hradí Městský úřad v Jablonci a z druhé Liberecký kraj, došlo.

Proč oprava protáhla až na tři roky?

Příčina byla v tom, že varhanář Vladimír Grygar neplnil termíny reklamace. V červenci 2007 pracoval systematicky, v srpnu téhož roku minimálně.

Dřevěné části monumentálního nástroje nezvládly extrémní výkyvy vlhkosti a výrobce je nahradil. Stále ale chyběly dušnice, magnety a některé další komponenty od subdodavatelů prostějovského varhanáře.

Na Vladimíra Grygara bylo podáno trestní stíhání, ovšem ne ze strany města Jablonec, ale Hradce Králové, kde došlo ke zpronevěře finančních prostředků.
Město se rozhodlo předat zakázku firmě Slavík, která nyní finišuje a dotahuje opravy varhan v kostele sv. Anny do zdárného konce.