Rok a čtvrt trvalo mistrům varhanářům otci a synovi Žloutkovým ze Zásady, než zhotovili chórové varhany, které váží přes sedm tun. Varhany do vánočních svátků musí být plně funkční umístěné v Augustiniánské Bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Městě.
„Je to nový nástroj včetně nové skříně, který má 1270 píšťal a dvacet rejstříků,“ uvedl Bohumil Žloutek starší.
Zhotovením dvaadvacátého opusu nic nekončí. Ve čtvrtek ho začnou demontovat, aby ho v neděli mohli převézt na Staré Brno. „Tam nástroj znovu sestavíme a ladit ho budeme zhruba měsíc,“ řekl Bohumil Žloutek mladší, který bravurně zvládá i hru na varhany.
Úplně nové varhany mají mechanickou a tónovou trakturu. Od dob, kdy varhanáři používali trakturu pneumatickou a veškeré spojení varhaníka s nástrojem bylo pomocí olověných trubiček a pneumatických relé, uběhla řada let. „Po druhé světové válce se přešlo k mechanickému spojení ze dvou hlavních důvodů. Jednak to byla poruchovost pneumatického systému vlivem kolísání teplot a vlhkosti v kostelech, a také kvůli zpožďování zvuku,“ vysvětlil Bohumil Žloutek starší s tím, že moderní mechanické varhany okamžitě repelují.
Historie varhanářského umění se v rodině Žloutkových datuje už od roku 1933, kdy tuto živnost nynějšího mistra oboru založil jeho otec Bohumil Žloutek v Kutné Hoře. Jejich první opus putoval do kostela v Nosislavi u Brna.