„Tento systém můžeme také využít například při dopravních zácpách nebo při výjimečných situacích,“ vysvětlil vedoucí oddělení krizového řízení na jablonecké radnici Jiří Vaníček. „Výhodou je mluvené slovo. Lidem tak můžeme říci, jak se mají zachovat. Tím zabráníme případnému chaosu,“ doplnil Vaníček.
Město chce nadále tyto hlásiče rozšířit o dalších osm, a to v oblasti Bílé Nisy. Zařízení má svůj vlastní zdroj, vydrží až sedmdesát dva hodin bez dodávky proudu.
V minulosti lidem oznamovali například vodní živel formou sirén, což vyvolalo mnohdy chaos a zmatek. Tomu se chce město vyvarovat.
Nový varovný systém představila společně s rozšířením sítě širokopásmového bezdrátového internetu koordinátorka celého projektu Iveta Habadová včera v obřadní síni jablonecké radnice.
„Celkové náklady na zřízení přesahují šest milionů korun. Projekt spolufinancuje Evropská unie, Ministerstvo pro místní rozvoj a Mikroregion Jizerské hory,“ konstatovala Iveta Habadová.
U zrodu celého nápadu stál starosta Rychnova František Chlouba, který zmínil, že s nápadem měli přijít již o dva roky dříve.
Veřejnosti se otevřely brány k internetu na devíti nových místech na Jablonecku a stávající čtyři byla dovybavena vylepšenou technikou.
Lidé tak mohou bezplatně využívat internet, scaner nebo další programy. Nová PIAP místa, jak se jim zkráceně říká, jsou například ve Spolkovém domě v Jablonci, na obecním úřadě, v knihovně v Janově nebo na Základní škole v Rychnově.

Přehled míst, kde je volný přístup k internetu:

Jablonec n. N. – Spolkový dům a knihovna
Janov n. N. – obecní úřad a knihovna
Lučany n. N. – obecní úřad a knihovna
Nová Ves – obecní úřad a knihovna
Bedřichov – obecní úřad a informační centrum
Rychnov u Jablonce n. N. – knihovna, městský úřad, základní škola a areál Beseda