Psát o tom, že je ve sklářské huti vedro, je jako nošení dříví do lesa. Takže jinak: v huti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské (SUPŠS) v Železném Brodě měli v pondělí a v úterý dopoledne napilno. Sklářští mistři tu tvořili podle návrhů výtvarníků v rámci již pátého ročníku Letní sklářské dílny (LSD).

„Ta je krásná," vydechla jedna ze studentek školy, která se do hutě přišla podívat. Mistr Lukáš Šulc právě z formy uvolňuje vázu podle návrhu výtvarníka Jakuba Berdycha staršího. I na druhé straně pece vzniká váza, tentokrát podle návrhu Anny Polanské. „Navrhla jsem soubor váz a mís foukaných volně z ruky," přiblížila výtvarnice.

PROSTŘENÝ STŮL

Možnosti účasti na sympoziu si váží. Stejně tak Jakub Berdych starší. „Vzorování je strašně drahé, v komerční huti zaplatíte třeba pět tisíc na hodinu. Sympozium mi dává úžasnou možnost vzorovat a to ještě s lidmi, kteří tomu fakt rozumí," popsal Berdych.

Huťský mistr s pomocníkem právě ve formě dávají tvar další váze. Huť zaplní dým z vypalované dřevěné formy.

„Již popáté je společné téma Prostřený stůl. Proporčně to vyhovuje jak prostorám naší huti, tak Městskému muzeu, které pak výtvory získává," přiblížil Libor Doležal, ředitel SUPŠS.

Sklářští mistři se mezitím mazlí s píšťalami. „Téma Prostřený stůl je vhodné i pro huť naší velikosti. Zda mne někdy na sympoziu překvapilo? Asi ne, výtvarníci jsou oslovováni po důkladném výběru, aby znali práci v huti," sdělil Lukáš Šulc.

„Ty nejlepší kousky ze sympozia obohacují naši sbírku o cenné kousky," potvrdila Petra Hejralová, ředitelka Městského muzea v Železném Brodě.

Již nyní je ale jasné, že téma Prostřený stůl je za pět let v podstatě vyčerpané. Zvláště sklářská škola by byla ráda, pokud se sympozium oživí.

PRO MUZEUM

Letní sklářská dílna by nemohla fungovat bez podpory města a Městského muzea. Město skládá finanční prostředky, ať již z grantů a dotací, případně i ze svého. Muzeum celé sympozium zastřešuje. „Pro školu to je významná věc, přichází sem výtvarníci, kteří přináší nové pohledy,. se kterými se seznámí i naši studenti," poznamenal Libor Doležal.

Prospěch má z LSD Městské muzeum. Za pět let trvání sympozia do svých sbírek získalo dílo od světoznámých výtvarníků, které by si jinak mohlo jen stěží pořídit.

SKLENĚNÉ MĚSTEČKO

Výsledky pátého ročníku sympozia LSD mohou obdivovat třeba i návštěvníci slavností skla Skleněné městečko, které se v Železném Brodě konají 17. a 18. září. A jestliže LSD slaví pět let, Skleněné městečko rovných deset. Výstava LSD probíhá již nyní v Městské galerii Vlastimila Rady, 17. září v 15 hodin sem malou vernisáží přibudou aktuální výtvory.

Skleněné městečko je jedinečným setkáním sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců, příznivců a obdivovatelů sklářského řemesla.

Oficiální zahájení celé akce se uskuteční v sobotu 17. září 2016 od 10 hodin, za přítomnosti starosty města Františka Lufinky, ředitele sklářské školy Libora Doležala a jejich hostů, zástupců místních podnikatelů, představitelů krajské správy, studentů a pedagogů sklářské školy.

Slavnosti jsou ohromným souborem i doprovodných akcí. Uskuteční se další díl PechaKucha Night, na Malém náměstí proběhnou koncerty, vystoupí třeba Kamil Střihavka.

Vítaným bodem programu jsou i módní přehlídky pod širým nebem také na Malém náměstí.

LETNÍ SKLÁŘSKÁ DÍLNA 2016

1. den Karolína Kopřivová a Lucie Kořenská-Švitorková

2. den Anna Polanská a Jakub Berdych starší

Realizace jejich návrhů se ujali Lukáš Šulc, Kamil Skrbek, Jaroslav Bukovský a Jan Bohuslav

ÚČASTNÍCI PŘEDEŠLÝCH LSD

Maxim Velčovský, Zdeněk Lhotský, Martin Janecký, Jitka Kamencová-Skuhravá, Jakub Berdycha ml., Oldřich Plíva, Josef Divín, Ondřej Strnadel, Jakub Petr, Jan Bohuslav, Martin Hlubuček, Kateřina Handlová, Marcel Mochal, Kateřina Krausová, Alena Matějka, Gizela Šabóková, Ivana Šrámková, Zdeňka Laštovičková a Zuzana Kynčlová

Zahraniční účastníci: Magdalena Pejga, Olaf Schönherr, Monika Rubaniuk a Agnieszka Leśniak Banasiak.