Slavit se začalo kolem druhé hodiny odpolední, návštěvníci měli možnost prohlédnout si jednu ze dvou budov, které spadají pod Dům penzion pro důchodce. Nahlédnout mohli nejen do společenských místností, kde se konají pro obyvatele besedy a kde relaxují, ale také do jednoho ze 42 bytů, jenž je zde připravený pro dalšího nájemníka. Téměř všude na stěnách je výzdoba vytvořená z fotek, které zachycují právě dění a akce pořádané pro místní seniory.

„Dvacet let uplynulo jako voda, já jsem tady od prvopočátku a myslím si, že zařízení slouží pro seniory velmi dobře. Kapacita je 70 osob, obsazenost je stoprocentní a zájem je opravdu velký. Původně se obyvatelé začali stěhovat hlavně kvůli zlepšení bydlení a žádné služby tu moc nefungovaly, ale během dvaceti let se zde podařilo vytvořit funkční pečovatelskou službu, která působí nejen tady v domech, ale také v celém katastru města Smržovka. To je asi největší věc, která mě těší a byla bych ráda, kdyby se na tomto do budoucna dále pracovalo, protože obyvatelstvo obecně stárne," konstatovala vedoucí organizace Olga Kahánková a zároveň dodala, že škála poskytovaných služeb je opravdu široká.

Výtahy seniorům usnadňují život

Dům penzion pro důchodce poskytuje dvanáctihodinovou péči, nově jsou v obou budovách výtahy, které přinesly velký přínos nejen seniorům, ale i pečovatelkám a hlavně rychlé záchranné službě. Ten druhý, byl do penzionu pro důchodce instalován letos a městskou pokladnu přišel na necelý milion korun.

Pro seniory nabízí penzion některé výhody. „Zájemci o bydlení si s sebou mohou vzít nábytek a doplňky, na které jsou zvyklí, aby se cítili pohodlně, bohužel zatím se nám nepodařilo zajistit i péči o zvířata, proto zde mohou být rybičky nebo ptáci," dodala Kahánková.

Oslavy se kromě místních obyvatel a pečovatelek zúčastnil i starosta obce Marek Hotovec a místostarosta Ivan Nývl a společně se postarali o grilování buřtů.

„Já dvacet let hodnotím velmi pozitivně. Celý svůj profesní život žiji s těmito domy a velký pokrok vidím v tom, že se snažíme organizovat víc a víc akcí a volnočasových aktivit, třeba i ve spolupráci se základní školou. Na začátku jsme si řekli, že chceme určitý standard služeb, což se nám daří i zvyšovat. Dále bychom chtěli investovat do zlepšení poskytovaných služeb a máme plány na vybudování třetí etapy Domu penzionu pro důchodce," doplnil Marek Hotovec, starosta Smržovky.