„Škoda, že je tady tak málo lidí. Kolikrát ještě na Novou Ves prezident republiky přijede. Přišel jsem se podívat, je to přece pro obec čest," vyjádřil se včera Ladislav Veselý a podobně zněly i další hlasy Novoveských, kteří chtěli na vlastní oči vidět prezidenta.

Už hodinu před jeho návštěvou se k novoveskému kostelu Panny Marie u fotbalového hřiště trousili lidé. Za pár minut jedna, když už do příjezdu hlavy státu zbývalo jen pár minut, se počet těch, kteří si událost nechtěli nechat ujít, viditelně zvýšil.

„S čím by nám mohl pan prezident tady pomoct? Ve vzduchu je hlavně obchvat a silnice. To obec trápí hodně. Ale jinak autobusy fungují, odvoz odpadu taky, jsme spokojení. Důležité je taky rozvést po obci páteřní kanalizaci. Ale pro mne je poctou ho tady u nás vidět," doplnil ještě Ladislav Veselý důvod, proč se na setkání s představitelem státu vypravil.

Všude samá negace

Veselého syn poukazoval na to, jak se k sobě dnešní lidé chovají. Ale to asi v moci prezidenta není. „Lidi by měli být pozitivnější, všude je negace, podvod a závist. Ve zprávách slyšíte jen jak se krade, jak se zabíjí a návod, jak někdo někoho může podvést," okomentoval současnost Rudolf Veselý.

Svěřil se, že Miloše Zemana nevolil, ale teď už má názor jiný. „Začátek měl celkem divoký, hezkou vizitku nám neudělal. V mnoha věcech jsem s ním zpočátku nesouhlasil. V dnešní době, když se k něčemu ale vyjadřuje, tak to má hlavu a patu," dodal ještě Rudolf Veselý.

Rozdával úsměvy

S příjezdem první motorky z prezidentské kolony se začali Novovesané shromažďovat blíž u kostela. Malý klučík zbystřil pozornost, když zaburácely motory. „Mamko, ty motorky tady závodí? „Ne, za chvíli přijede pan prezident, tak už ho vidíš?" zeptala se pro jistotu maminka. Nikdo si najednou nechtěl nechat ujít vidět hlavní osobnost našeho státu na vlastní oči.

V pořadí v šestém autě kolony přijel. Vystoupil rozvážně, jen v bílé košili, opíral se o hůlku a rozdával úsměvy. Sako za ním nosil jeden z bodyguardů, snad pro případ rychlého ochlazení.

Děti to zachránily

„Když plánuji s hejtmanem kraje svoji návštěvu, vždycky mu říkám, ať mi také nezapomene ukázat vesnici. Sám jsem žil na vesnici a měl jsem i zahrádku se šnytlikem, ale teď už na ni nemám čas," uvedl svoji návštěvu Miloš Zeman.

Když došlo na dotazy, byli obyvatelé Nové Vsi spíše ostýchaví. Ale děti z místního pěveckého sboru vše zachránily. Nejenže krásně zpívaly, ale také se nebojácně ptaly. „Pane prezidente, který předmět jste měl rád? Pane prezidente, zazpíval byste si s námi? A pane prezidente, přestěhoval byste se sem?"

Miloval dějepis

S přehledem a klidem sobě vlastním odpovídal státník nejen na otázky dětí, ale i na jediný dotaz obyvatelky Nové Vsi, který se týkal církevních daní. Dětem prozradil, že nejvíc měl rád dějepis a matiku a že zpívat moc neuměl.

Mladí ho volili

A co by měl, podle místních, prezident v obci napravit? „Se vstupem do Evropské unie hlavně nárůst byrokracie. Ta tíží hlavně obecní úřad," postěžovala si jeho zaměstnankyně Václava Svárovská.

Její dcera, vysokoškolačka Zuzka, Miloše Zemana volila. „Má svůj názor, je inteligentní člověk a nesnaží se zavděčit," odůvodnila své rozhodnutí čerstvá bakalářka. A vyvrátila ještě názor, že ho mladí lidé nevolili. Na vysokých školách prý naopak.

Bude v bulváru?

Prezident Miloš Zeman poctil obec, která zvítězila v krajském kole soutěže Vesnice roku, skoro hodinovou návštěvou. Zapsal se do kroniky a prohlédl si interiér kostela.

Milan Fiala, starosta obce, předal významné návštěvě také dary regionálního charakteru, mezi nimi i krásné sklenice, které státník vtipně okomentoval slovy: „Zeman alkoholik a sklenici měl v Nové Vsi prázdnou, to asi o mne napíše zítřejší Blesk."

Následně prezident odjel na Sychrov a návštěvu skončil.

Indikátorem kulturního života v obci je počet hospod, Nová Ves má jen tři
* Rád budu na vaše dotazy odpovídat, ale doufám, že mi zase vy vysvětlíte, proč nedaleká kaplička nese zvláštní název U Anastázového Tondy. A vysvětlení se také dočkal.
* Také jsem žil na vesnici. Proto vždycky požádám hejtmany, se kterými domlouváme program, aby mi nezapomněli také nějakou ukázat.
* Máte tady tři hospody. V Novém Veselí máme čtyři. Počet hospod je důležitým indikátorem kulturního života v obci.
* Nejvíc mě ve škole bavil dějepis, ale hodně záleží na učiteli. Šprtat se data  nebaví žádného normálního člověka.
*  Vaše obec, má, pane starosto, jen o necelých sto metrů vyšší  nadmořskou výšku než Nové Veselí.
* Hosté mají přinášet dary. Přináším Vám, pane starosto, české erbovní zvíře. Můžete si ho pověsit jako dar o prezidenta.
* Starý strom nepřesadíš. A člověk v mém věku je   už jako starý strom. Zapustí někde kořeny a chce tam už zůstat. Ale když bych byl mladší a tady v Nové Vsi by byla nějaká parcela nebo chaloupka, přestěhoval bych se sem. A je to pravda, není to jen zdvořilostní klišé.
* Ze zpěvu mi vždycky dávali ze soucitu trojku, jednou dokonce dvojku. Aby mi nezkazili vysvědčení. Kdybych splnil vaše přání a zazpíval sis vámi, určitě by úroveň sboru hodně klesla.
*   Z dějepisu si pamatuji jen jediné datum, a to že Marie Terezie vládla v letech 1740 – 1780. Ale datum vůbec není důležité.  Důležité je její význam třeba právě pro rozvoj školství.