„Když jsme přistavovali nový objekt, řekli jsme si, že můžeme zrekonstruovat i ten stávající. Z Operačního programu Životníího prostředí se podařilo získat i finance na rekonstrukci hasičárny, k tomu jsme uspěli i se žádostí o dotace na vzduchotechniku s rekuperací. K tomu se navíc podařilo získat dotaci i na vybavení klubovny Takže se tady prolnulo pět dotačních titulů, celkem za 12,5 milionu korun, což při rozpočtu obce 9 až 10 milionů je opravdu velká investice. Obě výjezdová auta teď máme pod jednou střechou,“ přiblížil starosta obce Zlatá Olešnice Jiří Černý.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: DeníkMístní výjezdová jednotka tak využívá moderní zázemí, když přibyla i nová šatna a sociální zařízení. Stavbu obec přihlásila i do soutěže Stavba roku Libereckého kraje. Už nyní může veřejnost hlasovat na webu stavbaroku.lk. Teď je jedinou starostí získání i modernější cisterny.

Plány na rok 2021

Zlatoolešnický obecní úřad plánuje přípravu dvou vodních vrtů na podporu vodovodu Hořenec a na vodovodu Střed. Pro obyvatele slouží čtyři vodojemy, čtyři vodovody. „Provoz zařízení je dost nákladný. Před dvěma lety jsme měli problém s vodou, tak jsme si řekli, že nebudeme na nic čekat a zřídíme nové dva vrty. Mohli jsme realizovat již loni, bohužel došlo k tomu, že dodavatel si zlomil ruku a tak se celá záležitost o rok posunula,“ popsal starosta obce Jiří Černý. Jeden vrt vyjde na 400 tisíc korun, obec oba vrty hradí ze svého rozpočtu.

Historické fotografie obce Zlatá Olešnice.
Nenápadná vesnička s historií ve středověku. To je Zlatá Olešnice na Jablonecku

Připraven mají ve Zlaté Olešnici i velký projekt na revitalizaci rodného domu Antala Staška. Ten stojí v areálu Zemanova statku, kde spadla historická stodola, která byla kulturním památkou. V plánu je vybudování expozice historických zemědělské techniky. „Pomalu se začíná zapomínat, čím byl region dříve, že naši předci nebyli závislí na hyper a super marketech, ale starali se o obživu sami. Pěstovali plodiny, chovali zvířata,“ doplnil starosta obce Jiří Černý.

Obec má připraven také projekt na rekonstrukci sokolovny ve Lhotce, tam požádala o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. „Před začátkem prázdnin by mělo být jasné, zda dotace dopadne,“ přiblížil starosta Jiří Černý. Obec chce také vybudovat náves, protože ta chybí. „Vedle obchodu máme prostory, které jsme změnili v územním plánu a chceme tam náves vybudovat,“ doplnil starosta. I tady je však podmínkou získání dotace.