Sobotní Jablonecká kotva slavila jubilejní 50. ročník. Nedělní Modrá stuha je jen o tři roky mladší. Jedním z „bardů“ jablonecké flotily je Milan Kroupa. K modelařině se po letech vrátil.

Co vás přivedlo k modelařině?
Můj dědeček mi v roce 1958 vydlabal první loď z kusu lípy. Byl cukrovinkář, ale měl moc rád dřevo. Bylo mi tehdy šest let. Chytlo mne to a začal jsem ve škole modelařit.

Lodě tedy si také dosud vyrábíte, nebo jste si ji i koupil?
V roce 1987 jsem přestal stavět modely. Oprava domu a pak jsem začal podnikat. Neměl jsem čas, ale chtěl jsem se vrátit. Kamarádi mne lákali: Pojď k nám, jezdíme plachetnice. Dřív jsem totiž stavěl vojenské lodě, kategorii F2 ABC. Proto jsem si první plachetnici koupil, postavit ji trvá moc dlouho a já už chtěl s kamarády na vodu. Jeden pán se lodi zbavoval, protože byla příliš jezdivá. Fantastická na vodě, co se týče rychlosti a ovládání. Naučil jsem se na ní dobře jezdit. Pak už jsem zase začal stavět, dvě a rozestavěné mám další tři.

S čím jste závodil dnes?
Se škunerem Eleonora, originál byl vyroben 2010, takže je to velmi mladá loď. Je v poměru 1:29.

Proč jste z vojenských přesedlal právě na plachetnice?
Mají je všichni moji kamarádi. Také přesedlali.

Když fouklo, byl to opravdu fofr. Jen tak tak, že lodě nenabraly.
Ale to se stane. Taky jsem nabral, ale nikdy jsem ji neutopil.

Jak je to s hodnocením, lze vůbec poměřit?
Do poslední chvíle nevíte. Rozhodčí to musejí spočítat. V ježdění hraje roli i tak zvaný koeficient. Každá loď je jiná, jiný ponor, hmotnost, plochu plachet. Můžete přijet první, ale skončit poslední.

Je v jabloneckém klubu Admirál, jehož jste členem, dost mladých modelářů?
Máme mladé kluky, jezdí plachetnice i radiem řízené. Máme i drobotinu. Je to ale poměrně nákladný koníček. Klub, co má materiál, tak klukům pomůže. Ale oni nesedí furt u počítače… Jdou a hrají si.

Jak je vlastně u nás na severu modelářská sezona?
První naše soutěž je na Kristýně v Hrádku nad Nisou v prvním květnovém týdnu, ta je i mezinárodní. První soutěž pro mládež je tady v Jablonci 1. května a pořádá ji Dům dětí a mládeže Vikýř. Na podzim končíme tady v Jablonci vlastně nyní Jabloneckou kotvou a Modrou stuhou. Ještě máme republikové klání a to za dva týdny v Jinolicích.