VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká láska, humor a písničky

Jablonné v Podještědí - To je nová česká pohádka, kterou uvidíme už o letošních Vánocích v České televizi.

29.7.2011
SDÍLEJ:

Hlavní roli prince ztvárnil Tomáš Klus.Foto: Deník / Jan Škvára

Ten, kdo se ve čtvrtek odpoledne vydal na zámek Lemberk, aby zjistil, kde sídlila blahoslavená Zdislava, měl tak trochu smůlu. Ale vlastně i trochu štěstí.

Zámek byl totiž po dva dny uzavřen kvůli natáčení. Návštěvníci, k nimž se informace nedostala, se tu ale mohli setkat s řadou předních českých herců. Třeba Jiřím Lábusem, Luďkem Sobotou či Ondřejem Vetchým, ale i vycházející hvězdou mladého zpěváka Tomáše Kluse.

Ti všichni a ještě celá řada známých osobností jsou totiž protagonisty pohádky, kterou Česká televize chystá jako letošní vánoční novinku. Část scén se točila právě na zámku Lemberk, který si režisér spolu s jihomoravským Bítovem vybral kvůli zajímavým interiérům, ale i mimořádné atmosféře hradu Lemberk a jeho okolí.

Na place

Je krátce po jedné odpoledne. Štáb, který tvoří necelá čtyřicítka lidí z technického štábu, herci a kompars, má za sebou zhruba pět natáčecích scén. Právě se chystá ta, v níž povedení královští rádcové – Jiří Lábus a Miloslav Vladyka a celá kohorta zbrojnošů vedou v poutech loupežníka a jeho dceru. Tu, do níž se zamiloval princ. Ale nepředbíhejme. Celý průvod se řadí podle scénáře. Rádcové v čele.

Zloduch Lábus

„Hraju velmi zápornou roli, ministra, který vytuneluje království,“ prozrazuje těsně před scénou Jiří Lábus o své roli v pohádce. Její natáčení pokládá po náročné divadelní sezóně za příjemnou změnu.

„Tak, ještě kamera a jdem na to,“ dává pokyny „na place“ pomocná režisérka Romana Špiková, zatímco režisér Ivo Macharáček zaujímá místo u monitoru a kamery v nepohodlném dolíku pod hradním nádvořím. Jinam se plošina pro jeřáb s kamerou při natáčení této scény nevešla.

„Tak pozor, půjdem na to,“ zní další pokyn přes vysílačky. „No , to se asi nachodíme,“ rýpne si Ondřej Vetchý v poutech. Nachodí. Scéna se opakuje asi čtyřikrát. A začíná zkouškou. „Výborně, tak můžem naostro,“ je slyšet pochvala poté, co průvod projde poprvé branou. „Ten pán, co má zametat, je tady? Může jít, prosím, na místo? Můžete přijít normálně na zavolání, nebo potřebujete speciální pokyn?“ zazní nervózně směrem ke komparzu.

Herci podupávají. Zatímco Ondřej Vetchý dál trousí špičaté poznámky, Miloslav Vladyka kolem sebe šíří pohodu. „Všiml sis, že tu mají hromosvod?“ ukazuje Jiřímu Lábusovi. „To je první hrad s hromosvodem,“ utrousí Vetchý (na snímcích, foto: Deník/Jan Škvára).

„Prosím o klid, půjde ostrá,“ přeruší tlachání na place důrazný pokyn. Všechno ztichne. „Kamera! Zvuk jede! Pozor! Akce!“ zaznívá v rychlém sledu. Velitel hradní gardy zavelí: „Levá!“ A průvod vychází. „Stop,“ zazní z vysílačky. Záběr se opakuje. „Hele, dejte si záležet, ať nejdem znovu,“ prosí někdo z gardy. „Schválně, kdo sebou flákne za pět tisíc,“ nezapře v sobě recesistu Jiří Lábus. „Za pět, říkáš?“ přihrává na smeč Miroslav Vladyka. Klukovsky se přitom směje.

„Je to únavné?“ ptám se poté, co se scéna točí ještě dvakrát, Jiřího Lábuse ve škorních, jejichž podrážky nejsou o moc silnější, než tlusté ponožky. „No strašně, to jo, ale k filmování to prostě patří, je to normální,“ zní v odpověď. V hlase je slyšet pokora. K druhým lidem, ke štábu…

Aplaus na otevřené scéně

Scénu se strážnými vystřídá princ. Nádvoří rozezní hudba. Tomáš Klus s loutnou jde k bráně. Zpívá o marné lásce kuchtíka s erbem královským. Na pokyn režie se otáčí. V očích má bolest a stesk. Záběr dojímá i přes playback.

Výkon odmění potlesk a vzápětí všichni s úlevou vítají kratičkou pauzu, během níž se připravuje další scéna. Filmování běží jak na drátku. Musí. Marně počítám, kolik takových drobných, epizodních scén se vejde do celovečerní pohádky. Na její natočení má štáb pouhopouhých 18 dní. A musí počítat s výkyvy počasí v exteriérech.
Srážím se s Luďkem Sobotou. V pohádce hraje písaře. „Kolikátá je to vaše pohádka?“ ptám se a ve vzpomínce na slavný seriál Arabela.

„No, víte, že celovečerní snad první?“ odpovídá cestou ke „cateringu“. Honosný název zdaleka neodpovídá obyčejnému karavanu. V nabídce je lečo, sekaná, párek. Ceny odpovídající. Herce ani štáb nikdo nerozmazluje. Každý pěkně za své. Luděk Sobota mění původní nápad dát si pivo za kulajdu a svěřuje se, že role v této pohádce, která by měla pokračovat v tradici Bořivoje Zemana, Václava Vorlíčka a dalších velkých českých „pohádkářů“, je vlastně takovou malou náplastí za minulost.

Trest za upřímnost

„Před mnoha lety jsem měl hrát hloupého Honzu.“ Čekám nějaký vtip, ale místo toho se dozvídám, že se připravoval na hlavní roli v hudební pohádce Honza málem králem.

„Hrál bych to tehdy s velkou chutí, ale přišel zákaz. Režisér Bořivoj Zeman mi tehdy napsal omluvný dopis, ale místo mě hrál Jiří Korn. Byl to trest za to, že jsem tehdejšímu řediteli divadla řekl, co si o něm opravdu myslím.“

Do pohádkového odpoledne vstoupila hořkost doby, kdy se za upřímnost tvrdě platilo. Zatímco role v pohádce je spíše epizodní, v dalších dílech seriálu Okresní přebor, který bude Luděk Sobota natáčet už v příštím týdnu, si přijde na své. „A už se moc těším,“ říká a nasedá do auta.

Pro něj a některé další herce natáčecí den skončil, jiní se připravují. Na Tomáši Klusovi je vidět, jak se v kratičké pauze mezi dvěma záběry koncentruje a po scéně loučení se vžívá do úvodní části pohádky, kdy plný optimismu odchází do světa. Snad za štěstím. Smutný výraz mění za šťastný.

Nic lehkého, vžít se během chvíle do situace a nálady. Bez maséra, psychologa. A nejde jen o masku. Kamera je nemilosrdná a divák musí cítit s hrdinou radost i zármutek. To je podstata herectví. A Tomáš Kus je dobrý herec. „Zamilované scény se mi psaly nejlíp,“ potvrzuje Evžen Gogela, scénárista příběhu, ve kterém nechybí láska s dobrým koncem, ale i písničky a humor, tak jak se od české pohádky čeká. „Je to takový hold klasické pohádce a české tradici,“ říká.

Přiznává, že spolu s autorem námětu a režisérem Ivo Macharáčkem se dopředu shodli na obsazení. „Jen hlavní hrdinka vyšla z konkurzu, i když typově jsme měli jasno od začátku,“ říká scénárista, který si sám v pohádce s chutí zahrál jednoho ze zbrojnošů. Obzvláště se pak vyřádil na roli pro Jiřího Lábuse. „Asi nejblíž jsem ale měl k roli loupežníka Karaby, kterou hraje Ondřej Vetchý. Sám totiž vychovávám dceru stejného věku, a tak jsem si do ní projektoval i některé osobní zkušenosti,“ přiznává.
Kromě zmíněných protagonistů se v pohádce Tajemství staré bambitky objeví například i Vilma Cibulková. „Naším cílem byl pěkný příběh a atraktivní obsazení,“ říká režisér Macharáček k výběru herců. Mezitím, co se připravuje další scéna, povídám si s "gripem" Lukášem Neumanem. Technikem, který obsluhuje několikametrový jeřáb, na jehož konci je kamera, kterou vedle obsluhuje mistrovské oko zkušeného kameramana Miloše Trnky.

„S tím se dá čarovat,“ říká technik na adresu jeřábu, pomocí něhož se točí nejen umělecké, ale například i sportovní záběry. Technici na sebe pokřikují, vlídně se špičkují. I přes vypětí a únavu několikahodinového natáčení převládá pohoda a humor. Když ale pomocná režisérka po dalších téměř třech hodinách soustředěné práce zavelí pauzu na jídlo, k dalšímu natáčení se přesuneme do zámecké aleje a zahrady, je úleva viditelná.

Jsou čtyři hodiny odpoledne a štáb čeká ještě kus práce. A další den nanovo. Pak se přesune na další místo, kde se na přeskáčku budou točit další scény. Práce je to náročná a vyčerpávající. Samotnému uvedení budou předcházet dlouhé hodiny ve střižně. Na hotové dílo si počkáme do Vánoc.

Rozhovor s režisérem Ivo Macharáčkem si můžete přečíst v sobotním vydání Deníku.

Autor: Jana Švecová

29.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Vedoucí 24 000 Kč

Vedoucí ostatních úředníků vedoucí oddělení inspekce silniční sítě. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Krajská správa silnic Libereckého kraje, pracoviště Jablonec nad Nisou, Platové zařazení: , -12. platová třída dle nařízení vlády č.341/2017 Sb. s možností dalšího růstu , - základní platový tarif 24.000,- Kč - 32.000,- Kč + osobní příplatek 25% - 30% , - platový stupeň dle započitatelné praxe a dosaženého vzdělání, - osobní ohodnocení, zaměstnanecké benefity , Kvalifikační předpoklady: VOV nebo VŠ vzdělání stavebního směru, obor dopravní stavby , Charakteristika vykonávané činnosti:, - zodpovídá za činnost oddělení a kontrolu podřízených zaměstnanců, - provádí kontrolu silniční sítě a jejích součástí , - zodpovídá za zadávání prací, kontrolu jejich provedení a kontrolu podkladů pro fakturaci , - spolupracuje s orgány DI PČR a orgány státní správy a samosprávy, - zodpovídá za kontrolu čerpání finančních prostředků z rozpočtu organizace , Jiné požadavky:, - praxe v oboru správy a údržby silnic nebo v silničním stavitelství alespoň 3 roky , - znalost zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích, - výborné organizační a komunikační schopnosti, - flexibilita, schopnost týmového vedení , - dobrá znalost práce na PC (MS Office, prostředí Windows) , - řidičský průkaz skupiny B podmínkou, , Předpokládaný termín nástupu: od června 2018, Způsob podání přihlášky: , - písemně na adresu Krajská správa silnic Libereckého kraje, p. o., personální oddělení, Československé armády 4805/24, 466 05 Jablonec nad Nisou , - elektronicky na e-mail: jana.krykorkova@ksslk.cz , Součástí přihlášky bude strukturovaný životopis uchazeče a do předmětu zprávy uveďte název pozice.. Pracoviště: Krajská správa silnic libereckého kraje - pracoviště jablonec n.n., Československé armády, č.p. 4805, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Jana Krykorková, +420 488 043 250.

Výroba - Výroba Seřizovači 160 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha CNC soustruhu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 160 kč, mzda max. 190 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha CNC soustruhu, Obsluha CNC soustruhu MASTURN 550i - Heidenhain , Výhradně kusová a malosériová výroba , Práce dle výkresové dokumentace , , Požadavky: , Vzdělání v oboru , Ochotu pracovat ve 2 směnném provozu (8,5 včetně přestávky) , , Nabízíme: , Práci na HPP , Benefit ve formě příspěvku na penzijní a životní pojištění od 100% do 200% vkladu zaměstance, pracovní oděv a péči o něj zajišťuje zaměstnavatel (praní + opravy), příspěvek na dopravu do provozovny ve výši 50% nákladů zaměstnance. , Možnost pravidelného stravování , výběr až z 6 jídel , cena jídla 36 Kč, Nekuřácké pracoviště , Dobrý kolektiv , Nástupní hrubá hodinová mzda 160-190 Kč dle zkušeností a praxe. Pracoviště: Libor dědek - provozovna, 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Libor Dědek, +420 777 986 916.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Fakturant 20 000 Kč

Fakturanti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Fakturant/ka - fakturace, dodací listy., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Řeznictví a uzenářství karapetjan s.r.o. - rádlo, 468 03 Rádlo. Informace: Karapetjan, +420 603 586 026.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 124 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí týmu úseku pokladen. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 124.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedoucí týmu úseku pokladen, Zaměstnanecké výhody: stravenky, po 3 letech 5 dní dovolené navíc, po 2 letech příspěvek na důchodové spoření, příspěvek na dopravu, karta Multisport, , Hlásit se telefonicky, nebo na email.. Pracoviště: Ahold czech republic, a.s. - albert hypermarket, Želivského, č.p. 5231, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Petr Novák, +420 724 636 651.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Stráži pod Ralskem se konalo krajské kolo Odznaku Všestrannosti, kterého se zúčastnilo 120 dětí.
39

FOTO: Líheň skvělých běžců! Při Odznaku Všestrannosti se běhalo hodně rychle

Celostátní happening ZUŠ Open.

Happening ZUŠ Open završí společným koncertem s mistrem

FOTO: Svátek fotbalu může začít. McDonald's Cup už zná los!

Ústí nad Labem - Největší evropský fotbalový turnaj pro žáky základních škol McDonald's Cup jde do velkého republikového finále. Brankář druholigového FK Ústí nad Labem Petr Vašek před polednem šestnáct týmů, které se v úterý a středu na severu Čech Svátku fotbalu zúčastní, rozlosoval do čtyř skupin. 

Pro neziskovou organizaci uvolnili 1,5 milionu korun

Jablonec n. N. – Nezisková organizace Naděje poskytuje v Jablonci pět sociálních služeb nízkoprahové denní centrum, noclehárnu, azylový dům, terénní program pro osoby bez přístřeší a terénní program pro lidi ohrožené sociálním vyloučením.

FOTO: Nová opereta Straussova noc v Benátkách má po premiéře

Liberec – Divadlo F. X. Šaldy má za sebou další premiéru. Tentokrát potěšilo hlavně příznivce operet, když do svého programu zařadilo klasický kus Johanna Strausse ml. Noc v Benátkách. 

Nemáte drobné? Autobusy pojedou i na platební kartu

Liberecký kraj – Novinka přinese rychlejší odbavení při nástupu a větší komfort.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT