VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká láska, humor a písničky

Jablonné v Podještědí - To je nová česká pohádka, kterou uvidíme už o letošních Vánocích v České televizi.

29.7.2011
SDÍLEJ:

Hlavní roli prince ztvárnil Tomáš Klus.Foto: Deník / Jan Škvára

Ten, kdo se ve čtvrtek odpoledne vydal na zámek Lemberk, aby zjistil, kde sídlila blahoslavená Zdislava, měl tak trochu smůlu. Ale vlastně i trochu štěstí.

Zámek byl totiž po dva dny uzavřen kvůli natáčení. Návštěvníci, k nimž se informace nedostala, se tu ale mohli setkat s řadou předních českých herců. Třeba Jiřím Lábusem, Luďkem Sobotou či Ondřejem Vetchým, ale i vycházející hvězdou mladého zpěváka Tomáše Kluse.

Ti všichni a ještě celá řada známých osobností jsou totiž protagonisty pohádky, kterou Česká televize chystá jako letošní vánoční novinku. Část scén se točila právě na zámku Lemberk, který si režisér spolu s jihomoravským Bítovem vybral kvůli zajímavým interiérům, ale i mimořádné atmosféře hradu Lemberk a jeho okolí.

Na place

Je krátce po jedné odpoledne. Štáb, který tvoří necelá čtyřicítka lidí z technického štábu, herci a kompars, má za sebou zhruba pět natáčecích scén. Právě se chystá ta, v níž povedení královští rádcové – Jiří Lábus a Miloslav Vladyka a celá kohorta zbrojnošů vedou v poutech loupežníka a jeho dceru. Tu, do níž se zamiloval princ. Ale nepředbíhejme. Celý průvod se řadí podle scénáře. Rádcové v čele.

Zloduch Lábus

„Hraju velmi zápornou roli, ministra, který vytuneluje království,“ prozrazuje těsně před scénou Jiří Lábus o své roli v pohádce. Její natáčení pokládá po náročné divadelní sezóně za příjemnou změnu.

„Tak, ještě kamera a jdem na to,“ dává pokyny „na place“ pomocná režisérka Romana Špiková, zatímco režisér Ivo Macharáček zaujímá místo u monitoru a kamery v nepohodlném dolíku pod hradním nádvořím. Jinam se plošina pro jeřáb s kamerou při natáčení této scény nevešla.

„Tak pozor, půjdem na to,“ zní další pokyn přes vysílačky. „No , to se asi nachodíme,“ rýpne si Ondřej Vetchý v poutech. Nachodí. Scéna se opakuje asi čtyřikrát. A začíná zkouškou. „Výborně, tak můžem naostro,“ je slyšet pochvala poté, co průvod projde poprvé branou. „Ten pán, co má zametat, je tady? Může jít, prosím, na místo? Můžete přijít normálně na zavolání, nebo potřebujete speciální pokyn?“ zazní nervózně směrem ke komparzu.

Herci podupávají. Zatímco Ondřej Vetchý dál trousí špičaté poznámky, Miloslav Vladyka kolem sebe šíří pohodu. „Všiml sis, že tu mají hromosvod?“ ukazuje Jiřímu Lábusovi. „To je první hrad s hromosvodem,“ utrousí Vetchý (na snímcích, foto: Deník/Jan Škvára).

„Prosím o klid, půjde ostrá,“ přeruší tlachání na place důrazný pokyn. Všechno ztichne. „Kamera! Zvuk jede! Pozor! Akce!“ zaznívá v rychlém sledu. Velitel hradní gardy zavelí: „Levá!“ A průvod vychází. „Stop,“ zazní z vysílačky. Záběr se opakuje. „Hele, dejte si záležet, ať nejdem znovu,“ prosí někdo z gardy. „Schválně, kdo sebou flákne za pět tisíc,“ nezapře v sobě recesistu Jiří Lábus. „Za pět, říkáš?“ přihrává na smeč Miroslav Vladyka. Klukovsky se přitom směje.

„Je to únavné?“ ptám se poté, co se scéna točí ještě dvakrát, Jiřího Lábuse ve škorních, jejichž podrážky nejsou o moc silnější, než tlusté ponožky. „No strašně, to jo, ale k filmování to prostě patří, je to normální,“ zní v odpověď. V hlase je slyšet pokora. K druhým lidem, ke štábu…

Aplaus na otevřené scéně

Scénu se strážnými vystřídá princ. Nádvoří rozezní hudba. Tomáš Klus s loutnou jde k bráně. Zpívá o marné lásce kuchtíka s erbem královským. Na pokyn režie se otáčí. V očích má bolest a stesk. Záběr dojímá i přes playback.

Výkon odmění potlesk a vzápětí všichni s úlevou vítají kratičkou pauzu, během níž se připravuje další scéna. Filmování běží jak na drátku. Musí. Marně počítám, kolik takových drobných, epizodních scén se vejde do celovečerní pohádky. Na její natočení má štáb pouhopouhých 18 dní. A musí počítat s výkyvy počasí v exteriérech.
Srážím se s Luďkem Sobotou. V pohádce hraje písaře. „Kolikátá je to vaše pohádka?“ ptám se a ve vzpomínce na slavný seriál Arabela.

„No, víte, že celovečerní snad první?“ odpovídá cestou ke „cateringu“. Honosný název zdaleka neodpovídá obyčejnému karavanu. V nabídce je lečo, sekaná, párek. Ceny odpovídající. Herce ani štáb nikdo nerozmazluje. Každý pěkně za své. Luděk Sobota mění původní nápad dát si pivo za kulajdu a svěřuje se, že role v této pohádce, která by měla pokračovat v tradici Bořivoje Zemana, Václava Vorlíčka a dalších velkých českých „pohádkářů“, je vlastně takovou malou náplastí za minulost.

Trest za upřímnost

„Před mnoha lety jsem měl hrát hloupého Honzu.“ Čekám nějaký vtip, ale místo toho se dozvídám, že se připravoval na hlavní roli v hudební pohádce Honza málem králem.

„Hrál bych to tehdy s velkou chutí, ale přišel zákaz. Režisér Bořivoj Zeman mi tehdy napsal omluvný dopis, ale místo mě hrál Jiří Korn. Byl to trest za to, že jsem tehdejšímu řediteli divadla řekl, co si o něm opravdu myslím.“

Do pohádkového odpoledne vstoupila hořkost doby, kdy se za upřímnost tvrdě platilo. Zatímco role v pohádce je spíše epizodní, v dalších dílech seriálu Okresní přebor, který bude Luděk Sobota natáčet už v příštím týdnu, si přijde na své. „A už se moc těším,“ říká a nasedá do auta.

Pro něj a některé další herce natáčecí den skončil, jiní se připravují. Na Tomáši Klusovi je vidět, jak se v kratičké pauze mezi dvěma záběry koncentruje a po scéně loučení se vžívá do úvodní části pohádky, kdy plný optimismu odchází do světa. Snad za štěstím. Smutný výraz mění za šťastný.

Nic lehkého, vžít se během chvíle do situace a nálady. Bez maséra, psychologa. A nejde jen o masku. Kamera je nemilosrdná a divák musí cítit s hrdinou radost i zármutek. To je podstata herectví. A Tomáš Kus je dobrý herec. „Zamilované scény se mi psaly nejlíp,“ potvrzuje Evžen Gogela, scénárista příběhu, ve kterém nechybí láska s dobrým koncem, ale i písničky a humor, tak jak se od české pohádky čeká. „Je to takový hold klasické pohádce a české tradici,“ říká.

Přiznává, že spolu s autorem námětu a režisérem Ivo Macharáčkem se dopředu shodli na obsazení. „Jen hlavní hrdinka vyšla z konkurzu, i když typově jsme měli jasno od začátku,“ říká scénárista, který si sám v pohádce s chutí zahrál jednoho ze zbrojnošů. Obzvláště se pak vyřádil na roli pro Jiřího Lábuse. „Asi nejblíž jsem ale měl k roli loupežníka Karaby, kterou hraje Ondřej Vetchý. Sám totiž vychovávám dceru stejného věku, a tak jsem si do ní projektoval i některé osobní zkušenosti,“ přiznává.
Kromě zmíněných protagonistů se v pohádce Tajemství staré bambitky objeví například i Vilma Cibulková. „Naším cílem byl pěkný příběh a atraktivní obsazení,“ říká režisér Macharáček k výběru herců. Mezitím, co se připravuje další scéna, povídám si s "gripem" Lukášem Neumanem. Technikem, který obsluhuje několikametrový jeřáb, na jehož konci je kamera, kterou vedle obsluhuje mistrovské oko zkušeného kameramana Miloše Trnky.

„S tím se dá čarovat,“ říká technik na adresu jeřábu, pomocí něhož se točí nejen umělecké, ale například i sportovní záběry. Technici na sebe pokřikují, vlídně se špičkují. I přes vypětí a únavu několikahodinového natáčení převládá pohoda a humor. Když ale pomocná režisérka po dalších téměř třech hodinách soustředěné práce zavelí pauzu na jídlo, k dalšímu natáčení se přesuneme do zámecké aleje a zahrady, je úleva viditelná.

Jsou čtyři hodiny odpoledne a štáb čeká ještě kus práce. A další den nanovo. Pak se přesune na další místo, kde se na přeskáčku budou točit další scény. Práce je to náročná a vyčerpávající. Samotnému uvedení budou předcházet dlouhé hodiny ve střižně. Na hotové dílo si počkáme do Vánoc.

Rozhovor s režisérem Ivo Macharáčkem si můžete přečíst v sobotním vydání Deníku.

Autor: Jana Švecová

29.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v oboru ekologie Ekolog. Požadované 19 340 Kč Technici v oboru ekologie Ekolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19340 kč, mzda max. 28090 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, středoškolské vzdělání s maturitou se zaměřením na životní prostření, ekologii,popřípadě Osvědčení o rekvalifikaci ve vzdělávacím programu "Podnikový ekolog". Dále bezúhonnost, znalost práce na PC, administrativní zdatnost., , Nabízíme:, 5 týdnů dovolené + 5 dnů indispozičního volna, příspěvek na stravování, kulturní a sportovní vyžití, pobyty v rekreačních zařízeních vězeňské služby, lékařskou péči, možnost čerpání bezúročných půjček z FKSP. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice rýnovice, Belgická, č.p. 3765, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Václav Pytlík, +420 483 338 379. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 100 Kč Svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Art metal design oldřich ušák s.r.o., Petra Bezruče, č.p. 1877, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Oldřich Ušák, +420 604 279 478. Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 25 000 Kč Specialisté v oblasti dietetiky a výživy Poradce pro výživu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PORADCE PRO VÝŽIVU, Požadavky:, znalosti v oboru zdraví a dietologie (licence: poradce ve výživě, Nutriční specialista apod., popřípadě zdravotní škola), výborné komunikační schopnosti (obchodník), zájem o práci s lidmi, uživatelskou znalost práce na PC, aktivitu, samostatnost, iniciativnost, loajálnost, , Nabízíme:, práci pro stabilnní a dynamicky se rozvíjející společnost, zajištěnou klientelu, asistentku, zaškolení a kontinuální vzdělávání v oboru (zdarma), odpovídající ohodnocení (fixní plat + bonusový systém na základě dosažených výsledků), zaměstnanecké slevy, , Pracovní náplň:, poradeství v oblasti zdraví, dietologie a výživy pro zaištěnou klientelu, zpracování individuálních výživových plánů, doporučování a prodej potravinových doplňků, dlouhodobé vedení klientů, , Hlásit se pouze na email.. Pracoviště: Romana davidová - provozovna, Dvorská, č.p. 4950, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Romana Davidová, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy Sociální pracovník/ce pro agendu příspěvku na péči v odd. státní sociální podpory, dávek pěstounské péče, příspěvku na péči a dávek OZP. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE PRO AGENDU PŘÍSPĚVKU NA PÉČI V ODDĚLENÍ STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY, DÁVEK PĚSTOUNSKÉ PÉČE, PŘÍSPĚVKU NA PÉČI A DÁVEK OZP , , Pracovní podmínky: , Pracovní poměr na dobu určitou, zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou případně jinou omluvenou nepřítomnost státní zaměstnankyně., Předpokládaným dnem nástupu do pracovního poměru je 1. 1. 2019, příp. dle dohody. , Platové zařazení do 10. platové třídy v souladu s platnými právními předpisy., Místo výkonu práce: Jablonec nad Nisou, , Hlavní popis činnosti:, Vedení řízení o žádosti o poskytnutí příspěvku na péči., Práce se žadateli v nepříznivé životní situaci., Sociální šetření v přirozeném prostředí žadatele., Rozhodování o dávkách příspěvek na péči., Komunikace s dalšími subjekty ve věci příspěvku na péči a situace žadatele., Kontrola využívání příspěvku na péči., , Kvalifikační a další požadavky: , Vzdělání dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, minimálně vyšší odborné vzdělání., Výhodou znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, orientace v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách., Velmi dobrá uživatelská znalost práce s PC - MS Office., Schopnost sociálního kontaktu a komunikace, odolnost vůči stresu, schopnost pracovat v zátěži, dobrý zdravotní stav., Řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, dobrá znalost českého jazyka., Samostatnost, spolehlivost, pečlivost a iniciativa, svéprávnost a občanská bezúhonnost., , Zájemce o uvedenou pozici zašle elektronicky (e-mailem) motivační dopis, strukturovaný životopis a kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání nejpozději do 23. 11. 2018, včetně na e-mailovou adresu: marie.kopalova@uradprace.cz., , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků. Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - pracoviště kop jablonec n.n., Emilie Floriánové, č.p. 1004, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Marie Kopalová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za nehodou stála nepozornost.

Ve smržovce nedal přednost v jízdě, dostal blokovou pokutu

Václav Dvořák a jeho kniha Písečníci a bludný asteroid.

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

FOTO: Vánoční koledu Charlese Dickense divadlo zpracovalo formou baletu

Liberecký kraj – Duše lakomce Vydřigroše je opět v ohrožení. Tedy pokud před přicházejícím Štědrým dnem nezmění své hamižné způsoby. Vánoční koleda Charlese Dickense neodmyslitelně patří k zimním svátkům. 

Galavečer Poetiky 2018 byl věnován zesnulému Martinu Beranovi

Turnov – Dvoudenní recitační soutěže Poetika se v Turnově se zúčastnilo přibližně sto mladých interpretů.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Bez čekání. Na úřad se objednejte

Jablonec nad Nisou - Na jablonecký magistrát se lze objednat přes internet i aplikaci.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT