Dosud bylo možné na magistrátu platit na devíti platebních terminálech, od února jich bude 33. V podstatě každá agenda se bude moci platit kartou. Lidé tak budou moci uhradit poplatky za psa nebo za popelnice přímo úředníkovi, který se o agendu stará.

„Především v budově v Komenského ulici je současná praxe velmi nekomfortní, neboť za služby mohou klienti platit pouze v přízemí, na matričním nebo živnostenském úřadě. Často se tak stává, že klient neuhradí předem správní poplatek nebo uhradí nesprávnou výši a musí se k pokladně vracet,“ popsal primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele.

Jablonecká radnice.
Jablonecký magistrát zaměstná další lidi. Plýtvání, míní opozice

Dva mobilní terminály budou využívat i jablonečtí strážníci. „Dosud jsme přestupky řešili pokutou v hotovosti, takzvanými bločky, když neměl dotyčný hotovost, nebo předáním správnímu orgánu. Nyní budou mít platební terminály strážníci v terénu, další terminál bude přístupný přímo ve služebně,“ přiblížil ředitel Městské policie Jablonec Michal Švarc.

Strážníci se s tím, že lidé nemají hotovost, setkávají často. „Je to takový malý generační střet. Mladí lidé se diví, že nemáme platební terminály, starší raději vše uhradí v hotovosti. I tahle možnost zůstane, stejně jako blokové pokuty,“ doplnil Švarc. Ostatně pokuty vybírají i mnohé agendy magistrátu, i ty bude možné nově platit bezhotovostně.

Vše půjde rychleji

Magistrát si do budoucna slibuje, že drtivá většina transakcí mezi úřadem a obyvateli bude probíhat bezhotovostně a tedy rychleji. „To je pro nás prioritní. K tomu potřebujeme i úřad přenastavit a přesvědčit obyvatele, že úřední hodiny jsou na magistrátu každý den, nejen v pondělí a ve středu. Lidé jsou na to navyklí, právě v těchto dnech jich chodí na úřad výrazně více,“ vysvětlil tajemník magistrátu Marek Řeháček.

„Terminály zjednoduší platby, jde o zvýšený komfort směrem k obyvatelům,“ doplnil náměstek primátora pro rozvoj města a digitalizaci Jakub Chuchlík.

Jablonecká radnice.
Jablonecká radnice skrývá mnohá tajemství, oslaví otevření

První platební terminály se na jabloneckém magistrátu objevily v roce 2008, od té doby se jejich síť na úřadě příliš nerozšiřovala.

Jablonecký úřad oslovil s nezávaznou poptávkou v červenci osm společností. Vybíral nakonec ze sedmi nabídek, jako nejvýhodnější se ukázala nabídka společnosti EVO Payments International s fixní provizí za transakci ve výši 0,96 procenta z každé platby. Samotné terminály pak město získá zdarma.