Největší obavy z velké vody měli v Plavech, kde Kamenice ještě před čtvtrtečním polednem vystoupala už na třetí povodňový stupeň. A přitom ještě ráno vypadala situace bezproblémově. Jenže naproti optimistickému výhledu začala hladina Kamenice po deváté hodině prudce stoupat a v jedenáct hodin už byla voda ve výšce 143 centimetrů, která na řece s běžně sotva půlmetrovou hladinou znamená stupeň ohrožení.

„Nevypadá to dobře,“ hlásila nám starostka Věra Mužíčková ještě kolem jedné hodiny odpoledne. Bouřící voda se ale nakonec zastavila v tu nejvhodnější chvíli. Schytaly to jen části polí. „Mluvila jsem s hrázným z josefodolské přehrady a říkal, že to nejhorší už by mělo být za námi,“ říkala starostka Plavů o hodinu později. A přesně tak se stalo. Voda začala po centimetrech klesat, aniž by stihla způsobit obávané škody.

Během čtvrtečního dne zatrnulo lidem i na dalších místech Jablonecka. Na Malé Skále pozlobila Jizera. „Teď nám to tady takzvaně líže břehy a pro všechny případy se vyklízí autokemp i Žlutá plovárna,“ řekl Deníku ve tři hodiny odpoledne místostarosta Malé Skály Petr Votrubec.

Alespoň v Železném Brodě mohli být v klidu. Jizera sice stoupala i tam, jenže velmi pomalu a během odpoledne se držela jen těsně nad hranicí druhého, tedy pohotovostního povodňového stupně. „Na třetí stupeň by hladina stoupnout neměla,“ řekla nám po poledni Ludmila Fidlerová z odboru vnitřních věcí železnobrodské radnice.

Na povodňovém portálu Libereckého kraje Václav Hošek z tanvaldské radnice odpoledne hlásil, že situace je pod kontrolou, ale další vývoj bude samozřejmě záležet na srážkách. „Dle posledních informací se během noci očekává zhruba čtyřicet milimetrů srážek, což by naše řeky ještě měly zvládnout,“ konstatoval Hošek.

Problémy dělal ve čtvrtek na Jablonecku i nárazový vítr. "V Janově nad Nisou a Plavech popadaly stromy a dočasně zneprůjezdnily komunikace," sdělila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Situaci nadále sledujeme.