„Moc pěkné, moc pěkné.“ I dnes, již několik dní od otevření retro Babiččiny kavárny v Domově důchodců Velké Hamry, si zdejší klienti pochvalují.

Senioři zde za kávu nebudou nic platit. Stejně tak si u ní zdarma mohou pochutnat i na domácím pečivu a cukroví, které pro ně bude péct kuchyně v domově.

RETRO STYL

Kavárna má nádech komorní atmosféry ve stylu 60. let minulého století. Jsou tu čtyři stoly, gramofon a nový dobový nábytek. Má otevřeno dva dny v týdnu, v úterý a ve čtvrtek, a to po dvou hodinách. Najednou se sem vejde až dvacet seniorů.

„Před otevřením rostla u vchodu fronta, jak byli klienti zvědaví a jak se těšili. Jedna babička se uvnitř dokonce štěstím rozplakala. Kavárna bude sloužit i pro návštěvy našich klientů. Využívat ji budeme také pro společenské akce domova a pro porady,“ popsal ředitel DD Velké Hamry Čestmír Skrbek.

Senioři z Domova důchodců ve Velkých Hamrech dostanou v Babiččině kavárně kávu zdarma

Prostor přestavěli na kavárnu pracovníci domova vlastními silami. Příprava jim zabrala asi dva měsíce, a jak dodal ředitel Skrbek, ještě budou její vzhled dolaďovat, například květinovou výzdobou.

Domov důchodců Velké Hamry, který je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, letos postavil ve svém areálu minihřiště pro děti. Je volně přístupné. Chodí si sem hrát hlavně děti z místní mateřské školy. Herní prvky využívají k zabavení dětí také návštěvy, které sem přijíždějí za svými příbuznými.

„Staří lidé se rádi dívají na skotačící děti. Dodává jim to energii a zlepšuje náladu. Venkovní herní prvky už máme, teď se chystáme vybudovat dětský koutek také uvnitř areálu. Ten bude sloužit dětem návštěvníků domova v zimním období,“ doplnil ředitel Čestmír Skrbek.

Slavnostnímu otevření kavárny byl přítomen i náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort sociálních věcí Pavel Svoboda.

„Věnoval kavárně skleněnou mozaiku Princezna, kterou vytvořily děti z MŠ Slunečnice v Jablonci,“ poznamenal Filip Trdla, mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

Obraz náměstek koupil v aukci děl dětí z jabloneckých škol letos na jaře. Aukce se konala ve prospěch oddělení pediatrie Nemocnice Jablonec.

„Skleněný obrázek spojí nejmladší generaci s nejstarší. Babičkám a dědečkům připomene mozaika jejich vnoučata a oživí atmosféru domova důchodců dětským viděním,“ zdůraznil Pavel Svoboda.