„Nevadí mi to, spíš naopak. Mohlo by to pomoct k tomu, aby se tady nescházeli feťáci a aby na Žižkáči neřádili vandalové. Nová hřiště, která tady vznikají, by díky tomu nemusela být hned zničená. A že mohou člověka sledovat doslova na každém kroku, na to jsme zvyklí z centra města,“ řekla Deníku devětadvacetiletá Markéta, která žije na sídlišti na Žižkově Vrchu.

Právě i vandalství, které zmiňuje, je jedním z důvodů, proč se v lokalitě objeví kamery. „Chceme touto cestou i zajistit vyšší ochranu a udržitelnost dotačních akcí, které na Žižkově vrchu byly a budou realizované v rámci Integrovaného plánu rozvoje města,“ říká místostarosta Jablonce Petr Tulpa.

V první řadě si ale město od kamer na Žižkově Vrchu slibuje především vyšší bezpečnost. „Hlavním účelem je monitorování veřejného pořádku v okolí nákupního střediska a restaurace, prevence vykrádání a krádeží vozidel, předcházení výtržnictví, vloupání do domů, a sledování mimořádných a krizových situací i pohybu aut,“ vysvětluje Tulpa.

Náklady na rozšíření kamerového sytému se vyšplhají na 1,7 milionu korun. Dotací ve výši pětaosmdesáti procent této částky přispěje městu Evropská unie. „Čtyři nové kamerové body budou integrované do řídících součástí stávajícího kamerového systému s možností monitorování a ovládání z operačního pracoviště městské policie, krizového řízení a složek integrovaného záchranného systému,“ uvedla vedoucí oddělení dotací jablonecké radnice Iveta Habadová.

Nový kamerový systém jablonecké městské policie odnedávna umožňuje efektivnější spolupráci mezi složkami integrovaného záchranného systému, a to díky tomu, že do něj mohou vstupovat lidé z operačních středisek státní policie, hasičů i zdravotnické záchranné služby.