O nadcházející olympijské hry v Soči se v České republice alespoň okrajově zajímá téměř devět z deseti občanů, konkrétně 87 procent lidí. Vyplývá to z telefonického průzkumu STEM/MARK, kterého se minulý týden zúčastnilo 507 respondentů ve věku 18 až 65 let.

CELÉ ČLÁNKY ČTĚTE DOLE

close Biatlonistka Veronika Vítková při tréninku v Soči. zoom_in

JAKO DO RODINNÉHO ALBA. Takovou fotografii si nechá jen málokdo ujít. Dvě Američanky se dokonce na konstrukci pověsily a i s lyžemi na nohou pro agenturního fotografa zapózovaly. Naše děvčata, ale mají k olympijskému symbolu podstatně větší úctu. Jablonečanku Veroniku Vítkovou vyfotografovala její kolegyně biatlonistka Eva Puskarčíková a snímek nám do Deníku poskytla.

Jablonecký biatlonista Garabík dnes maže lyže v Soči Američanům

Desítky párů běžkařských lyží, rezervní vázání, kufry s vosky. Tak vypadá výbava, s níž se na olympijské hry v Soči vydává jesenický rodák Petr Garabík z Jablonce nad Nisou, český olympionik a dnes servisman amerického biatlonového týmu.

Nést dvakrát vlajku, to je velká čest

Legenda v běhu na lyžích, bronzový medailista ze zimní olympiády v Calgary, Pavel Benc, se může pyšnit i jiným olympijským triumfem. Hned dvakrát měl tu čest stát v čele těch nejlepších českých sportovců a nést při zahajovacím ceremoniálu státní vlajku.

Ze Smržovky startuje po dlouhé době i žena sáňkařka

Po dvanácti letech se na olympijských hrách objeví česká sáňkařka. Rodačka z Jablonce nad Nisou Vendula Kotenová bude v devatenácti letech v Soči v korytě mezi ženami jednou z nejmladších, chce sbírat zkušenosti a ráda by se umístila v elitní dvacítce.

close Lukáš Bauer před odletem na olympiádu v Soči. zoom_in Běžec Bauer se nestresuje medailovými myšlenkami

Běžec na lyžích Lukáš Bauer už je zvyklý, že patří v české olympijské výpravě k medailovým kandidátům. Už má doma tři cenné kovy a před dnešním odletem do Soči bral otázky ohledně svých ambicí s klidem.

"Nechci se stresovat tím, že se očekává nebo že musím přivézt medaili, takhle to určitě neberu," řekl stříbrný lyžař z klasické patnáctky v Turíně 2006 a bronzový o čtyři roky později z volné patnáctky ve Vancouveru, kde byl členem i třetí štafety.

Ministr Stropnický mával na letišti

V úterý ráno z letiště v pražských Kbelích odletěl do Soči druhý ze tří leteckých vojenských speciálů. Na jeho palubu nastoupilo 16 českých sportovců a 20 členů realizačních týmů.

Sudová si zvyká v Soči na "ostré" boule

Už za tři dny vstoupí akrobatická lyžařka Nikola Sudová do olympijských her v Soči. Den před zapálením ohně je na programu kvalifikace jízdy v boulích a česká medailová naděje už má za sebou první oficiální trénink.

Naděje na medaili Jaroslav Soukup píše ze Soči

Má naději na medaili? Určitě. Sportovních úspěchů má na svých bedrech již spoustu. Biatlonista popisuje příjezd do olympijské vesnice. Dobrý den, zdravím čtenáře Deníku… čtěte ZDE

První tréninky, rozpis kvalifikace

V sobotu 1. února by se na tratě měli vydat na trénink biatlonisté a běžci na lyžích, o víkendu i ostatní čeští sportovci. Druhé letadlo s dalšími členy výpravy přiletí do Soči v úterý, český tým bude přivítán do olympijské vesnice oficiálně ve středu. Ve čtvrtek pak začnou kvalifikace boulařů (Sudová) a snowboardistek v disciplíně slopestyle (Pančochová), slavnostní zahájení her se uskuteční v pátek 7. února.

První nocování a příprava na tréninky

Čeští olympionici v Soči už bydlí, všechno je připraveno pro příjezd dalších členů výpravy. „V noci přivezli do přímořské vesnice kamion, který se překládal do dalších náklaďáků směr horské vesnice," řekl tiskový mluvčí výpravy Alexandr Kliment. „Takže si konečně můžeme vyzdobit domy v olympijských vesnicích vlajkami," radoval se šéf české mise Martin Doktor. „Všichni jsou ubytovaní bez problémů, začínají s tréninky," doplnil bývalý rychlostní kanoista a dvojnásobný olympijský vítěz.

Olympijské vesnice jsou připraveny. Nejlepší je prý zázemí pro sportovce v horách, kde v areálu nedaleko tratí bydlí čeští biatlonisté a běžci na lyžích. „Úroveň bydlení, stravování a služeb je tady asi nejlepší," hlásil z vesnice dlouholetý šéf českých olympijských misí František Dvořák „Máme celý dům. Snažíme se získat o apartmán víc, abychom měli více prostoru pro lékařské zázemí. Až na drobnosti typu zaseknuté dveře vše funguje," řekl.

V druhé horské vesnici se o den zpozdilo otevření jídelny, která ale už funguje. „Zatím chybí závěsy na oknech a ramínka ve skříních, ale máme slíbené, že vše dají organizátoři o víkendu do pořádku," přiblížil Kliment. V horách přes noc sněžilo, nyní je tam mlha a aktuální teplota kolem nuly.

Doprava zatím v Soči funguje bez problémů. „Autobusy fungují, máme tady auta k dispozici, zatím není problém. Ale to se samozřejmě může změnit, až se do Soči dopraví všichni sportovci, funkcionáři a další lidé," uvedl Kliment.

Kontroly jsou podle něj standardně na vysoké úrovni a nijak dramaticky se neliší od kontrol na poslední olympiádě v Londýně. Novinkou je pouze skutečnost, že při kontrolách je nutné pustit elektronická zařízení. „Ve spolupráci s šéfy ostatních misí se podařilo domluvit, že jídlo a pití si sportovci mohou do vesnice nosit svoje," prozradil Kliment.

Zmasakrovali toulavá zvířata

Náš biatlonista Michal Šlesinger na svém blogu napsal: "Tak jsme v Sochi, důvod jásat ale nenacházím… … V Sochi totiž "pro olympiádu", nebo chcete-li "pro čistější a krásnější Sochi" padlo za oběť tisíce volně žijících psů a koček. Problém s odchytem potulných psů tu zřejmě nikdy nikdo neřešil, ale jak se začala blížit olympiáda, snaží se i Sochi blížit západním metropolím a to poněkud morbidním způsobem…" Více čtete ZDE

Budeme fandit

Bezmála dvě třetiny (63 procenta) z těch, kteří se o olympiádu zajímají, si myslí, že je účast v Soči spojena s bezpečnostním rizikem. Nejčastěji považují za hrozbu možný teroristický útok, přesto by více než polovina z nich (56 procent) do Ruska jela, pokud by zájezd dostali nebo vyhráli. Nejčastěji by nabídku využili muži ve věku 18 až 29 let.

Více než dvě pětiny (43 procent) respondentů se domnívají, že budou čeští sportovci v Soči letos úspěšnější než před čtyřmi lety ve Vancouveru a přivezou více než šest medailí. Čtvrtina dotázaných přitom očekává zisk osmi a více cenných kovů.

V opakování hokejového triumfu z Nagana věří jen 10 procent respondentů, zisk stříbra (15 procent) nebo bronzu (30 procent) je podle oslovených občanů pravděpodobnější. Přes dvě pětiny (41 procent) dotázaných naopak počítají s tím, že český tým v Soči vyhoří a neprojde přes čtvrtfinále.

Napsali jsme, můžete si přečíst

Sudová: Věřím v medaili ze Soči. Počtvrté už to musí vyjít

Region vyšle do Soči nejsilnější výpravu

Do Soči vyrazí naši sportovci i v ušankách

Z elektrárny na olympiádu, na saních

Sáňkaři naposledy jeli štafetu před Soči