V uplynulých měsících zdražilo v Liberci i cestování městskou hromadnou dopravou (MHD). Dobrá zpráva pro Jablonec, tady se cena MHD nezvyšuje. Ale třeba cestování mezi sousedícím Libercem a Jabloncem se prodražilo při platbě v hotovosti o 5 korun jedním směrem. Tedy o 10 korun, pokud jede cestující tam a zpět. Pokud jedou tam a zpět dva lidé, zaplatí denně 140 korun, při zvýhodněné platbě krajské karty Opuscard 112 korun. „Změnu ceníků jsme velmi pečlivě zvažovali. Snažili jsme se o to, aby nedošlo k odlivu cestujících a veřejná doprava byla stále atraktivní,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Zdražení regionální veřejné dopravy je podle kraje k cestujícím šetrnější než rušení spojů, které by se dotklo zejména těch v okrajových částech kraje, které jsou nejnákladnější, a také méně vytížených linek. 

I přes prohlášení vedení hejtmanství v mnoha případech k odlivu cestujících dochází. Ztrácí se význam veřejné dopravy jako ekologičtější varianty cestování, nehledě na komfort. Přestože rostou ceny pohonných hmot, lidé stále více preferují cestu mezi městy automobily.

Kynologové cvičili na letišti v Lomnici
Bezpečně do vrtulníku i hledání osob. Kynologové cvičili na letišti v Lomnici

„Jezdíme se sousedem na stejné pracoviště v Liberci. Teď už se nám vyplatí jezdit autem. Zaprvé je to levnější, za druhé pohodlnější. Navíc jsme se to naučili v době, kdy platila omezení kvůli covidu,“ popsal Pavel Ondraš z Jablonce. S kolegou denně projedou benzínu cirka za 90 korun.

Cestující mezi dvěma největšími městy v regionu musí počítat i s následnou platbou v MHD. Ta liberecká podražila jednorázové jízdné od 1. ledna 2021 z 20 na 24 korun. Důvod zdražení je zřejmý – propad tržeb z jízdného. „Před covidem cestovalo autobusy MHD asi půl milionu lidí týdně, tramvaje pak využívalo okolo 270 tisíc cestujících za týden. Během pandemie na jaře poklesly počty v autobusech asi na 200 tisíc a v tramvajích pouze na 71 tisíc týdně,“ uvedl primátor města Jaroslav Zámečník.

Naopak v sousedním Jablonci zůstává tarif stejný, i přes propad počtů cestujících. Za jednotlivou jízdenku pro jízdu po dobu 30 minut zaplatí cestující 18 korun. „Současný tarif je v platnosti již neuvěřitelných osm let,“ pousmál se ředitel městské společnosti Jablonecká dopravní Luboš Wejnar.

Liberecká značka Negliže.
FOTO: Konfekce mladé návrhářce z Liberce neseděla. Stvořila Negliže

Cílem jabloneckého magistrátu a městské společnosti je podle Wejnara zabezpečit pro obyvatele a návštěvníky Jablonecka kvalitní a bezpečnou dopravu za přijatelných ekonomických podmínek. „Podle údajů z analytické části připravovaného strategického plánu města na roky 2021–2030 se stanovený cíl daří plnit. Z dotazníkového šetření vyplynulo, že se službami jablonecké MHD jsou občané nadprůměrně spokojeni,“ doplnila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Základní jízdenka MHD v České Lípě také zůstává stejná už několik let a vyjde na 16 korun.