Sběr odpadků, úklid sněhu a ledu na chodnících města, stěhování kanceláří, vyklízení bytů a sklepů, úklid sněhu včetně posypu nebo zimní údržba v součinnosti s Technickými službami Jablonce. Takto si mohou přivydělat lidé, kteří nemohou najít zaměstnání. Veřejně prospěšnou prací a stát se tak zaměstnanci městského úřadu.

„Na veřejně prospěšné práce dává svým klientům tip úřad práce. Ten jim pak také dá doporučenku, se kterou si oni zajdou buď na oddělení životního prostředí (úklid veřejných ploch), nebo na technickou obsluhu bytů (hřbitovy) nebo k paní Cínové na oddělení sociálních služeb a zdravotnictví (práce v Zeleném údolí),“ vysvětlila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Kontaktní pracovníci jim pak řeknou, zda práci teď mají nebo ne, a kdy bude výběrové řízení, na jehož základě je pak dotyčný přijat do stavu zaměstnanců na městském úřadě na dobu určitou.

Vše probíhá po dohodě s úřadem práce. I mzdové náklady těchto pracovníků hradí Úřad práce Jablonec nad Nisou a z Evropských sociálních fondů.
„Tyto lidi platí obec. Jenže ta pak zpětně pošle vyúčtování na úřad práce, který jí uhradí takzvaný příspěvek na mzdové náklady. Státní rozpočet je sice omezený, ale díky evropským penězům máme dostatek těchto prostředků,“ poznamenal Michal Holý.

Nejvíce lidí působí v rámci veřejně prospěšných prací v ulicích Jablonce, Tanvaldu a Železného Brodu. Například v Brodě mají od prosince loňského roku 13 veřejně prospěšných pracovníků. I tady s nimi mají dobré zkušenosti. „Tuto službu si pochvalujeme. S problémy se nesetkáváme a naopak jsme rádi, že můžeme pomoci dlouhodobě nezaměstnaným,“ řekl již dříve Deníku místostarosta Železného Brodu Tomáš Rezler.

V Jablonci nyní navýšili počet míst na veřejně prospěšné práce, a to o čtyři místa, celkem třicet lidí.
Na Jablonecku spolupracují v současné době s úřadem práce Jablonec nad Nisou, Tanvald, Železný Brod, Desná, Smržovka, Josefův Důl, Koberovy, Plavy, Malá Skála, Rychnov, Rádlo a Pulečný.

„Menší obce samozřejmě chtějí menší počet lidí, v některých případech třeba jen jednoho pracovníka,“ uzavřel Michal Holý z jabloneckého Úřadu práce.
Kromě veřejně prospěšných prací existuje při jabloneckém úřadě také Institut veřejné služby, který byl původně schválen pro 32 lidí. Zájem klientů se však stále zvyšuje, a tak v měsíci únoru už jich zde pracovalo třicet sedm.

„Při institutu je však možnost odpracovat pouze daný počet hodin,“ podotkla Fričová.
Veřejná služba je typ činnosti, díky které si mohou dlouhodobě nezaměstnaní zlepšit finanční situaci, a je rovněž příležitostí pro obce zlepšit životní prostředí svých obyvatel.

Lidé, kteří vykonávají veřejnou službu nejsou v pracovněprávním vztahu, za práci nedostanou odměnu, ale práce se jim zohledňuje při poskytování dávek pomoci v hmotné nouzi.