„Letos proběhne po celé republice 300 táborů Veselé vědy, zúčastní se jich tisíce dětí,“ přiblížil provozní ředitele Veselé vědy Jaroslav Faltýn, který do ústavu přešel z ministerstva školství.
Tématy letošních táborů budou například hmyzí opylovači, lidské tělo nebo chemie a barvy v potravinách. „Děti si budou třeba vyrábět knoflíky z mléka,“ doplnil Faltýn. Velkým tématem bude i Veselovědní Nobelovka orientovaná na znalosti o vědcích, kteří získali Nobelovu cenu.
„Samozřejmě to vše je prokládáno pohybem, hrami, výlety a hlavně komunikací s dětmi,“ upřesnil Faltýn.
Podrobnosti ke kroužkům i táborům a samotné Veselé vědě najdou zájemci na webu veselaveda.cz
Zakladatelkou Veselé vědy je Jablonečanka Martina Fialová. „Inspirace byla jasná. Vystudovala jsem biologii a zároveň jsem maminkou tří zvídavých dětí. A protože stejně chytrých a nadaných dětí běhá po světě spoustu, chtěla jsem i jim ukázat, jak zábavné a fascinující může být učení, když se pustíme do zkoumání a experimentování,“ popsala.
K různým experimentům připravila jednoduché funkční sady. „Sama jsem jako dítě prostředí laboratoře milovala, bylo tam tolik tajemných lahviček, barevných vodiček, zvláštně tvarovaných nádob. A pokusů bylo ve škole zoufale málo, skoro nic nám do ruky nepůjčili,“ uvedla.
Objevná cesta laboratoří
Teď s radostí zjišťuje, že stejně jsou fascinovány i dnešní děti. „Jsem moc ráda, že s nimi mohu tu objevnou cestu laboratoří podnikat, odhalovat jim tajemství fungování přírody a hlavně nechat je skoro na všechno sáhnout,“ pousmála se.
Ještě před několika lety byl ústav znám spíše v odborných kruzích, postupně se ale rozrostl do obřích rozměrů. „Nebojím se říci, i po zkušenostech z ministerstva, že Veselá věda je unikátní projekt, který nemá v republice obdoby. Jsem jím stále fascinován,“ doplnil provozní ředitel.
Nadšení sdílí i děti a jejich rodiče. „Vojta byl loni velmi spokojen. Pokud se příští rok opět uskuteční tento tábor, určitě se zúčastní,“ popsala Jitka Vaňourková.
Také Jablonečanka Petra znovu vypraví syna na příměstský tábor Veselé vědy. „Každý den se vracel úplně nadšený, vyprávěl, co ten který den dělali, popisoval mi pokusy a experimenty. Letos už se zase nemůže dočkat,“ usmála se.
Kroužky i tábory také poznamenala doba, kdy platila omezení proti šíření onemocnění covid-19. Lektoři připravili online hodiny na YouTube, při experimentech mohly děti využívat běžně dostupné materiály. Online kroužky letí i nadále. „Třicet procent škol je na malých obcích, kde nefunguje třeba ani jeden kroužek. My jsme schopni poslat laboratorní set. Lektor je online a dětem předvádí pokusy, které si ony samy vyzkouší. Zájem je obrovský, dětí se hlásí stále více,“ dodal Faltýn.