„V Libereckém kraji se do letošního ročníku soutěže přihlásilo 19 obcí, což bylo o 3 více než v loňském ročníku. V jubilejním dvacátém ročníku soutěže se o titul Vesnice roku 2014 utkalo pět obcí z Českolipska, čtyři obce z Jablonecka, čtyři z Liberecka a šest ze Semilska," sečetla příznivá čísla  Ivana Hujerová, členka Rady LK, jejíž resort společně s ostatními subjekty soutěž Vesnice roku Libereckého kraje pořádá.

A právě do jabloneckého okresu putuje zlatá stuha za vítězství v krajském kole. Desetičlenná krajská komise hodnotitelů navštívila během pěti dnů od 18. do 25. června  všechny přihlášené vesnice. Každá obec měla na svou prezentaci maximálně dvě hodiny. Komise provedla hodnocení na základě prezentace, prohlídky obce a materiálů, které obce předložily společně s přihláškou do soutěže.

Rádlo za vítězství v krajském kole obdrží vedle zlaté stuhy a postupu do republikového finále ale také finanční ocenění ve výši půl milionu korun. Slavnostní předání ocenění proběhne 27. srpna tohoto roku přímo ve vítězné obci, tedy v Rádle na Jablonecku.

Mezi 31. srpnem a 6. zářím navštíví Rádlo celostátní komise soutěže, která následně ze třinácti finalistů vybere letošního vítěze soutěže. „Na luhačovickém Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů „Písní a tancem" oznámí ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová vítěze soutěže Vesnice roku 2014," upozornila radní.

V soutěži Vesnice roku se každoročně udílí i další ocenění, spojená s možností dotace z Programu obnovy a rozvoje venkova ve výši 300 tisíc korun. Modrou stuhu za společenský život získal Prysk z Českolipska, bílou stuhu za činnost mládeže získalo Pulečný, který se stejně jako vítězná obec nachází na Jablonecku. Oranžová stuha za spolupráci obce se zemědělským subjektem putuje do obce Bozkov na Semilsku a zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se budou moci pochlubit v Ralsku na Českolipsku.

Zlatá stuha – krajský vítěz – Rádlo (JBC) za komplexní přístup k celkovému rozvoji obce v oblasti vzdělávání, mládeže, spolkového života a životního prostředí se zvláštním zřetelem na činnost školy a spolků.
Modrá stuha – za společenský život – Prysk (CL)
Bílá stuha – za činnost mládeže – Pulečný (JBC)
Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí – Ralsko (CL)
Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu –  Bozkov (SE)

Diplom za moderní knihovnické a informační služby – Dlouhý Most (LBC)
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky – Kruh (SE)
Diplom za obnovu technických památek – Pěnčín (LBC)
Diplom za podporu turistického ruchu – Karlovice (SE)
Diplom za zachování tradic místní školy – Tatobity (SE)
Diplom za výstavbu zázemí pro Sbor dobrovolných hasičů –  Všeň (SE)
Diplom za podporu sportovních aktivit – Albrechtice v Jizerských horách (JBC)
Diplom za obnovu infrastruktury po povodních – Bílý Potok (LBC)
Diplom za prohlubování kladného vztahu mládeže ke své obci –  Kravaře (CL)
Diplom za  podporu obce při výchově a vzdělávání mládeže – Polevsko (CL)
Diplom za příkladnou péči o životní prostředí – Osečná (LBC)
Diplom za výsadbu alejí v krajině –  Zahrádky (CL)

Cena naděje pro živý venkov – ocenění za místní spolkový život a občanskou společnost –  Všeň (SE)
Skokan roku – Zlatá Olešnice (JBC)
Ocenění za rozvoj venkova – Mříčná (SE)
Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova –  Bozkov (SE) – rekonstrukce roubené stavby čp. 39, hostince „Dřevěnka"