Klasické vesnické obchůdky hlásí mírný vzestup. I podle některých starostů menších obcí se zdá, že se trend nákupů ve městech zpomalil a míří zpět do obcí. Každý si dá rád k snídani čerstvé pečivo nebo oblíbenou uzeninu.
Nová samoobsluha se v červnu otevře ve Skuhrově. Více než rok byl obchod zavřen a zvláště starší lidé absenci připomínali. Obchodník se chystá samoobsluhu provozovat i o víkendu. „Což je přínos pro četné rekreanty,“ pochvaluje si Jiřina Rybáková, starostka Skuhrova.
Místní lidé berou návštěvu obchodu jako malou společenskou událost. „Nový majitel slíbil vyhovět lidem složením sortimentu. Navíc pomůže se zásobováním školy, které bylo dodnes problematické,“ uvedla Jiřina Rybáková.
„Zájem lidí o místní obchůdky je zřejmý. Přece jen to je doma a benzín nebo autobus je čím dál dražší,“ říká starosta Pěnčína Richard Hübel. Na Pěnčínsku obchody fungují spoustu let. „Stačí, aby měli podnikatelé dobré nápady. Osobně jsem s funkčností obchodů v našich obcích spokojen,“ dodává. V obcích spadajících pod Pěnčín nemá svůj obchod jen Bratříkov.
Také v Koberovech provozuje paní Jana Brožková samoobsluhu dlouhá léta. „Je pravdou, že se musíme snažit, denně jsem v práci dvanáct až patnáct hodin,“ říká. Dovolenou skoro nezná, protože zaměstnává jedinou zaměstnankyni. „Na další bych asi nevydělala, mladí lidé chtějí velké platy a ve většině případů na ně není spolehnutí,“ dodává. Dnes si ani neumí představit, že by znovu začínala. „Šanci na přežití mám jen díky silnému zázemí. Mám už jistý sortiment, nemusím se starat o nájem a jsem místní,“ konstatuje Jana Brožková.
Jindřich Kvapil, starosta Koberov Janu Brožkovou chválí. Starší lidé by se bez obchodu již neobešli. “Pokud si vzpomínám, tak obchod od privatizace funguje nepřetržitě. Lidé si rádi nakoupí doma, v příjemném prostředí,“ dodává Jindřich Kvapil.
Přitom větší obchody nejsou daleko, stačí sjet do Železného Brodu. „Lidé musí sami přijít na to, že i vesnická samoobsluha může nabídnout dostatečně velký sortiment zboží i za relativně slušné ceny,“ dodává Jana Brožková. Vrásky na čele jí dělá jen rostoucí cena energií.