Krajská veterinární správa našla původce nákazy svalovce (Trichinella spp.) ve vzorku svaloviny selete divokého prasete uloveného v honitbě Bílý Potok na Frýdlantsku. „Ihned po oznámení výsledku byl kontaktován lovec a zároveň bylo zajištěno veškeré maso tak, aby nemohlo být uvedeno do oběhu," řekl Roman Šebesta, ředitel Krajské veterinární správy SVS pro Liberecký kraj.

KVSL v souvislosti s tím nálezem vydá mimořádná veterinární ochranná a zdolávací opatření k zamezení šíření této nebezpečné nákazy.

Trichinelóza je závažné parazitární onemocnění zvířat přenosné na člověka. „K nakažení dochází konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa zvířat, které obsahuje opouzdřené larvy parazitického oblého červa rodu svalovec," vysvětlil Šebesta. Nejčastějšími hostiteli parazita nebezpečnými pro člověka jsou prasata divoká i domácí, hlodavci domácí (nutrie) i volně žijící, všežravci a masožravci volně žijící (medvěd, jezevec) i domácí.

Klinické příznaky u postižených zvířat nejsou podle veterinářů pozorovány. Klinický obraz u člověka závisí na patogenitě jednotlivých druhů, na počtu pozřených larev a individuální citlivosti. „První příznaky se projevují bolestmi břicha a průjmovým onemocněním, v této fázi je onemocnění ještě léčitelné. Ve fázi svalové, způsobené migrujícími larvami, jsou příznaky podobné silné chřipce spojené s bolestmi svalů, otoky v obličeji a ztíženým dýcháním. Po opouzdření larev ve svalech je onemocnění už obtížně léčitelné, spočívá pouze ve zmírnění zánětlivých a imunitních reakcí," dodal Roman Šebesta.

Krajská hygiena upozorňuje na obezřetnost při nákupech masa z volně žijících zvířat vnímavých k trichinelóze, s ohledem na původ zvěřiny a nutnost jejího laboratorního vyšetření.