Na většině z nich totiž ředitelé vyhlásili na tento den ředitelské volno. V úterý je státní svátek, a tak si děti a učitelé mohou prodloužit víkend. „Myslím, že je toho volna nějak moc a my musíme řešit, kam s dětmi,“ stěžovala si matka školáků z Jablonce, která musí jít do práce. Ne všichni rodiče dostanou volno či dovolenou a nemohou se tak svým dětem věnovat.

Mezi školy, které zachovaly běžný pracovní den, patří například Gymnázium U Balvanu, Střední průmyslová škola technická, Střední škola řemesel a služeb, dále Katolická základní škola, ZŠ v Rýnovicích a také Základní umělecká škola v Jablonci. „Po třech týdnech školy se nám to nejeví jako nezbytně nutné a na ředitelské volno využiju jiného vhodného termínu,“ sdělil ředitel Gymnázia U Balvanu v Jablonci Jiří Kozlovský.

Kromě dvou zmiňovaných základních škol zůstanou v pondělí v Jablonci jinak všechny zavřené. Podobné je to i v obcích a městech v okrese. Jedna z mála vzdělávacích institucí, kde žáci zasednou do lavic, je například Základní škola v Nové Vsi nad Nisou.