Už druhý rok, se zimní přestávkou, zdobí věž jablonecké radnice lešení. A ještě chvíli bude. Přesněji do října. Pěkná doba. Mohou za to zjištěné problémy ve statice. „Oprava statických poruch rekonstrukce věže vyjde město na 3,7 milionu korun,“ sdělila mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Město si raději nechalo vypracovat odbornou studii stavu věže. A udělalo dobře. „Komplikace se objevily v nosné železobetonové konstrukci a ve zdivu věže,“ přiblížil náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Ústav stavebního zkušebnictví při Stavební fakultě Vysokého učení technického v Brně ale nakonec vyloučil sníženou pevnost železobetonového skeletu. „K poničení věže svým dílem přispívalo nepříznivé počasí, jež degradovalo keramické výplňové zdivo,“ vysvětlil Lukáš Pleticha.

Řešení statiky město svěřilo renomovanému odborníkovi Janu Chaloupskému z Trutnova. A právě ten na základě závěrů rozboru navrhl výměnu narušeného keramického zdiva a jeho ukotvení pomocí kovové sítě k nosnému skeletu. „Takto ošetřená konstrukce se opatří jádrovou omítkou a nanese se finální břízolitová probarvená omítka dle původního návrhu,“ popisuje postup Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby.

Loňská oprava fasády radnice letos pokračuje jižní (do náměstí) a východní stranou (do Kamenné ulice). „Nejprve se musí sundat nevhodné povrchové úpravy. Ty sjednotí nová probarvená vrstva omítky v odstínu tmavý okr až terakota,“ popsal Pleticha. Ošetřit je nutné také kamenné pilastry (ozdobné sloupky) a zábradlí.

Za práce na fasádě letos radnice zaplatí dalších 8,1 milionů korun. Stavební ruch potrvá do října tohoto roku, záleží ale i na klimatických podmínkách. Pokračuje se také s repasí oken, tentokrát v 1., 3. a 4. patře severní strany radnice nad vstupem do kina. Na celkem 30 oken magistrát získal dotaci ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových zón 400 tisíc korun, celkem okna přijdou na 1,8 milionu korun. S opravou severní strany radniční fasády se počítá v roce 2018. Městskou kasu tak vyjde stavba letos na téměř 14 milionů korun.

Práce na radnici začaly už v roce 2011, a to repasemi dubových oken v zasedacích místnostech a v některých kanceláří ve 2. patře. S pouhými opravami oken, které už byly v dezolátním stavu, se pokračovalo až do roku 2016, kdy se k nim přidala také oprava západní radniční fasády včetně věže. K původnímu vzhledu se navrací i interiér radnice. Radikální rekonstrukcí prošla loni tzv. kulatá zasedací místnost, stejnou proměnu letos čeká také zasedačku radních. Na schodišti ve vestibulu, který má taktéž původní barevnost, se ke konci loňského roku objevil městský znak, letos tu přibyly i lucerny dle původního Winterova návrhu, na něž v době výstavby už nezbyly peníze.