Nástupiště autobusu z Prahy do Jablonce na Černém Mostě zelo prázdnotou. Po osmé ráno jezdí do hor ve všední den hrstka lidí, i proto pár spojů už zrušili.

Chyba v uvedení spoje u stanoviště 7 na Černém Mostě nenechala úplně v klidu dvě jablonecké cestující, alespoň provizorně varovaly pasažéry ranního autobusu do Pece pod Sněžkou.Zdroj: Deník / Klimentová Lenka

Statný šedesátník ve sportovním oblečení nervozně kontroluje střídavě hodinky a jízdní řád. Partnerka v dlouhém kabátě jemně prohodí: „A jede to odsud, Jaroušku?“ Šlehne po ní obrýleným pohledem. Není v něm zloba, ale otázník. Znejistěl, je za pět minut osm.

„Vy také jedete v celou do Pece? Že je tady nějak málo lidí,“ obrátil se na dvě ženy s otázkou. S velkým časovým předstihem na spoj v půl deváté jsou tu jen dvě cestující. Kroutí hlavou. „My jedeme do Jablonce,“ odvětila starší žena a obě se pro jistotu vypravily zkontrolovat jízdní řád. Muž vyběhl získat další informace, přestože ve skříňce i na sloupu je spoj 350501 uveden odsud.

„Ježíš, on jede z jedničky, běžím ho zastavit,“ volá ve spěchu na svou ženu a běží přes celé nádraží žádat řidiče o posečkání. Žena se snaží pobrat veškerou jeho batožinu. Lyže v obalu, batoh a přezkáče v tašce jsou nad její síly. Kabelka jí klouže z ramene, lyže se ani nepokouší nadzvednou. Podle objemu to vypadá na dvoje. Digitální hodiny nad její hlavou přeskočily na čas odjezdu spoje do Pece.

Chyba v uvedení spoje u stanoviště 7 na Černém Mostě nenechala úplně v klidu dvě jablonecké cestující, alespoň provizorně varovaly pasažéry ranního autobusu do Pece pod Sněžkou.Zdroj: Deník / Klimentová Lenka

Správně by se měl autobus právě rozjíždět. „Dělejte, pánovi jsem říkala, že to odsud nejede. Vezměte ty tašky a běžte na tu jedničku,“ hlasitě od dveří pro dispečery volá starší tmavovláska v pracovním kabátě a odškrtává cosi na deskách.

„Ale vždyť je to tady napsaný,“ hlesne paní a vyhlíží spěchajícího muže, kterého šla dnes jen vyprovodit. „To si vyřiďte s IDOSem, mají tady chybu,“ zní ještě na vysvětlenou. To už se ale věnuje další činnosti. Lyžař to tentokrát stihl, další pasažéry ráno v osm do Pece varovaly Jablonečanky alespoň vzkazem na kusu papíru.