Motto – „Pendlovky po dědečkovi mají ducha, na rozdíl od elektrických novinek“

Ale nejen tím je živ. Máte doma staré pendlovky po prarodičích, které již desítky let nejdou? Stačí panu Zikmundovi zavolat a domluvit se s ním na opravě.

Důvodem, proč jsme za ním přišli my je prostý. Chceme společně s Velkopopovickým kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana jabloneckého regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

„Staré pendlovky po dědovi celé rozebral, vyčistil, vyměnil vadné části a dnes perfektně šlapou. Navíc mi posílal ze všech kroků oprav fotografie,“ popisuje Jan Václav, proč nám zaslal na hodináře Miloše Zikmunda tip.

Jak se zastaví jakékoli věžní hodiny v Jablonci, hned ho volají. Již dlouhých dvacet let.

Miloš Zikmund chtěl být hodinářem už coby malý. „Od páté třídy jsem tu vizi nosil v sobě. V deváté třídě jsem už ani nepřemýšlel,“ vzpomněl Zikmund. Jeho práci prý nejde měřit. Tedy technickými pomůckami. „Všechno vidím, mechanické hodiny mají dané zákonitosti,“ sdělil hodinář.

Pana Zikmunda jsem se zeptal na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se k Vám zákazníci stále vracejí?
Mám jakýsi další smysl. Přijdu k rozbitým hodinám a instinktivně sáhnu tam, kde tuším problém. Až se někdy sám divím, protože vždy sáhnu správně. Víte, dnes je hodinář a hodinář. Dnes se tím myslí spíš člověk, který umí vyměnit baterii v hodinkách. Já mám rád logiku mechaniky a kvalitu zpracování. Dokážete si představit, že si schováte elektronické hodiny po dědovi? Nemají ducha ani logiku hodin mechanických.

Na co nejvíce těšíte po dni plném práce?
Rád poslouchám hudbu a vůbec mi nevadí, když je pořádně nahlas. Nesmí to ale být bláznivé techno, ale pěkný rytmus. Dobrý rytmus se mnou dokáže divy. Možná, že to mám trochu i od tikotu hodin.