„Nikdy jsem nemyl okna. Ani doma ani jinde,“ zahalekal Petr přes hukot zahradní sekačky doléhající zvenčí. Velkou houbou otíral rámy a skla oken v družině. A balancoval z legrace na parapetu… ve zvýšeném přízemí. Za ním s čistým hadrem pokračoval další z odsouzených. Parta šesti chlapů jsou bývalí narkomani a ve Věznici Rýnovice si procházejí léčebným programem.

„Je to další díl spolupráce, kterou máme s městem. Například v zimě naši odsouzení hrabali sníh, pak se podíleli na úklidu,“ poznamenala k pomocníkům mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová. Na starosti mají tentokrát úpravu parku a mytí oken v Základní škole Rýnovice.

KVALITA A PŘÍKLAD

S plotořezem se oháněl včera před školou i speciální pedagog Zdeněk Jiruš: „Proč? Baví mě to. Hlavně jdu chlapům příkladem, mají za sebou šest hodin tvrdé práce.“ Všichni už mají tak téměř všechno hotovo na příchod školáků, učitelky jen připravují poslední drobnosti. A že jim pomáhali vězni? Vůbec jim to nepřišlo.

Nevidí na tom nic špatného. Škola je v Rýnovicích a věznice také. „Na konci prázdnin má město hodně práce na všech školách, družinách a školkách. Požadavků je hodně. Proto jsem využila nabídku této služby dát práci odsouzeným,“ uvedla ředitelka školy Jana Mašindová. Důležitý je podle ní výsledek. Škola je umytá, opravená a „načinčaná“. „Je mi svým způsobem jedno, kdo to dělá, ale hlavně že je vše pro děti připravené,“ dodala.

S kvalitou jejich práce je spokojena nejen ona. Výsledky kvitovala i mluvčí Monika Králová a oba vychovatelé. „Jsou to lidé, kteří si možná i práce mimo areál velice cení. To, co po nich chceme, tak nám vykonají a kvalitně,“ konstatovala Mašindová s tím, že moc za tuto pomoc Věznici Rýnovice děkuje.

Spokojeni byla i parta odsouzených. K obědu jim přivezli guláš. „Na zahradě mi to šlo líp. K přírodě mám vztah, pocházím totiž ze zahradnické rodiny,“ svěřil se na závěr Petr.