Polské město Sztum žije každoročním pořádáním výstav prací odsouzených. Letos se tu konal už 16. ročník a počtvrté s mezinárodní účastí.
Filmová smyčka návštěvníkům vysvětluje i důvod, nejen proč má smysl takové akce pořádat, ale především jak se daří prostřednictvím umění s vězni pracovat.
„Na vernisáž i výstavu zvou plakáty a transparenty po celém městě. Je to velká událost,“ uvedla mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová s tím, že do Polska letos připravili opravdu pěkné věci.
Mezi třiceti exponáty z Rýnovic byly obrazy, keramika, ale i výrobky z chleba. „Už loni jsem získal cenu,“ pochlubil se oceněný Jiří Pilný. „Zejména mě to letos těší, že jsem uspěl v takové konkurenci,“ dodal. Jen o příčku za ním, také s keramikou, skončil Pavel Lejček. Zvláštní cenu získala Věznice Rýnovice za přínos.
Z pořádající země se zúčastnilo devětačtyřicet věznic, ze kterých soutěž obeslalo 144 tvůrců. V mezinárodním měřítku porota porovnávala a hodnotila práce z Česka – Rýnovic, Litvy, Estonska, Slovenska a německého Görlitz.