To, co začalo jako krásná pohodová sobota, se během pár minut změnilo v apokalypsu. Prudký vítr vyvracel stromy, lidé se snažili před bičujícím deštěm alespoň trochu schovat. Létaly větve, slunečníky, padaly kontejnery. Až do večera zněly Jabloncem motorové pily. Naštěstí se nikomu nic nestalo, zničený je jen majetek.

Tradičně nejvíce práce měli hasiči. Ti nastartovali motorové pily a několik hodin odstraňovali popadané stromy ze silnic. „Od 12 do 20 hodin vyjížděly jednotky ke 127 událostem. Cestou k jedné události zasahovali hasiči po cestě vícekrát, měli tak 160 zásahů. Celkem zasahovalo 130 jednotek se 150 kusy mobilní požární techniky," uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

LIDÉ BYLI BEZ PROUDU

Ze všech koutů Jablonecka se začaly šířit zprávy o škodách. Popadané stromy navíc přerušovaly vedení. A zvuk sirén neutichal. „Nová Ves nad Nisou byla od 14 hodin bez proudu," napsal Jabloneckému deníku Josef Čižmár. Elektřina nefungovala ani v Desné.

„Jela jsem z akce z Prahy, když se nad námi zavíralo nebe. Vítr pohazoval stromy u dálnice jako párátky, zdálo se, že tomu ujíždíme, ale přijeli jsme do Jablonce, kde to teprve začalo," popsala Jana Veselá.

Silný vítr si vybral svou daň v Břízkách. „Odneslo to pár lamp. Jinak hasiči jsou frajeři a fakt si dneska mákli," informoval předseda jabloneckého Ski klubu, Vladimír Kopal. Spolu s lampami na Kolečku museli odklízet i popadané stromy a větve. Bouřka přerušila i hudební festival Mezi kopci.

NEJEZDILA ANI TRAMVAJ

Kvůli popadaným stromům se musel ostatně posunout i start Rally Bohemia, která v sobotu jela přes Tanvaldsko. Druhá erzeta se stala osudnou hned pro sedm posádek, z toho tři auta havarovala. Ke zranění naštěstí nedošlo.

Tramvajová doprava mezi Vratislavicemi a Jabloncem také stála. Provoz zablokoval poblíž Kyselky spadlý strom. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou musel navíc nasadit náhradní dopravu, protože došlo k poškození troleje a následně se ještě čekalo na energetiky, kteří pracovali na obnovení elektrického proudu. „Od 13 hodin byl provoz na tramvajové trati do Jablonce nad Nisou obnoven," informovala v neděli tisková mluvčí DPMLJ.

Zdroj: Youtube

„Aktuální sjízdnost řeky Liberecká od zastávky Liberecká 
po kruhový objezd. Řeka sjízdná. Limity sjízdnosti jsou definovány 
pro plastové kánoe 
se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody." Glosovala na Facebooku Dana Eršilová

Bouřka navíc zasáhla i železnici. Vlaky nabíraly zpoždění kvůli odklízení popadaných větví. Právě do spadlého stromu narazil osobní vlak na trati mezi Smržovkou a Josefovým Dolem, kde se hasičům podařilo vše ještě během soboty odstranit.

Ještě v neděli však byly na několika místech Jablonecka problémy s dodávkou elektřiny. Řadu sobotních poruch se už podařilo do rána odstranit, ale ještě v neděli byly bez elektřiny stovky domácností. Na Jablonecku byly problémy zejména v oblasti Rádla, Rychnova u Jablonce, Proseče nad Nisou, Maršovic nebo Jistebska.

Kvůli popadaným stromům a větvím bylo na mnoha místech přerušeno elektrické vedení, rozbité izolátory, spadla také jedna trafostanice. Nejhorší byla podle mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soni Holingerové situace v oblasti Rádla a Proseče nad Nisou, kde byla dlouhá linka vedení poškozena na několika místech.

„Předpokládáme, že většinu poruch na vysokém napětí se podaří zvládnout ještě během neděle. S opravami na nízkém napětí budeme pokračovat v pondělí. Nasadili jsme na opravy všechny čety a povolali i externí posily. Na některých místech nám ale komplikovali práci pořadatelé závodu Rallye Bohemia, kteří naše techniky nechtěli do postižených míst pustit," uvedla Holingerová.

Sobotní apokalypsa po krátké ale razantní bouřce s vichřicí. Zdroj: Čtenáři Deníku

V jablonecké ulici Ještědská poškodil spadlý strom dům, nikdomu z jeho obyvatel se naštěstí nic nestalo. Foto: Lucie Uhlířová

Problémy měli i tam, kde bouřka neudeřila tak silně. „Loužnici bouřka jen lízla, i když nárazová vlna větru byla hodně veliká a co nebylo připevněné odlétlo. V části obce, kolem cesty Lacinky, nešla elektřina až do nedělní jedné odpoledne," řekla místostarostka Jana Matěásková.

Prudký liják připravil perné chvilky i pořadatelům, kteří připravují jabloneckou trať na Dobré Vodě, pro závody světového poháru ve fourcrosse. „Z ničeho nic se ozvalo prásk a zůstali jsme uvězněni v bagru uprostřed bikeparku v obrovské bouřce. To, co jsme v sobotu udělali, skončilo díky dešti dole na silnici," shrnul Tomáš Slavík. V neděli se tak do práce museli pustit znovu.