Na rychlejší a pohodlnější cestu do Jablonce nad Nisou si mohou zvykat liberečtí řidiči. Včera byla totiž v Zeleném údolí slavnostně uvedena do provozu druhá a třetí etapa přeložky silnice I/14.

Ta v současné době končí těsně za sídlištěm v Kunraticích, odkud mohou motoristé pokračovat po silnici III. třídy přímo do Jablonce nad Nisou.
Čtyřproudý obchvat, po kterém se mohou řidiči prohánět maximálně devadesátikilometrovou rychlostí, by měl také významně ulevit dopravě v zatíženém centru Liberce.

„Pro to, aby se v době, kdy počet aut stále narůstá, dopravní situace v centru Liberce nezhoršovala, má tato stavba zásadní význam. Středu města se totiž vyhnou například turisté, kteří každoročně míří do Jizerských hor,“ řekl Deníku vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský s tím, že v době turistických špiček projíždělo městem až o tisíc automobilů víc než obvykle.

„Doufám, že se obchvatu naučí využívat pro vnitroměstskou dopravu také liberečtí řidiči. Cesta po obchvatu totiž bude rychlejší a levnější,“ dodal Pavel Rychetský.

Cenu zvedl obří kruhový objezd
Celkové náklady na výstavbu obou etap, které měří dohromady přes dva a půl kilometru, se podle Josefa Jeníčka z Ředitelství silnic a dálnic Libereckého kraje vyšplhaly na více než půl miliardy korun.

Projekt si totiž vyžádal výstavbu obřího kruhového objezdu, který umožní napojení nové silnice na Kunratickou ulici a komunikace je navíc lemována poměrně velkým množstvím mostů, opěrných zdi a protihlukových stěn.

Poslední úsek do Jablonce: rok 2011
Územní rozhodnutí na pokračování silnice I/14 z Kunratic do Jablonce nad Nisou je podle Josefa Jeníčka v právní moci. Mohou tak pokračovat výkupy jednotlivých pozemků, přes které komunikace povede. Postavení posledního zhruba čtyřkilometrového úseku přijde na 550 milionů korun.
„Předpokládáme, že by stavba mohla začít na podzim roku 2009, nejpozději v roce 2010. Prostředky na to jsou. Celá stavba je totiž zařazena v operačním programu Doprava, který je spolufinancován Evropskou unií,“ dodal Josef Jeníček.

Plány na kvalitní spojení mezi dvěma největšími městy Libereckého kraje existují již několik let. První studie vznikla již v roce 1990. Samotná stavba však byla zahájena z finančních důvodů až o celých dvanáct let později.

První etapa projektu, jež zahrnovala úsek silnice I/35 do Zeleného údolí, tak byla dokončena až v roce 2005. Na ní poté navázaly nyní dokončené etapy přeložky silnice I/14, která po dokončení poslední, čtvrté etapy, poskytne řidičům bezpečné a rychlé spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Toho se motoristé dočkají zhruba v roce 2011.