Do speciálně upraveného autobusu, který včera přistavili na Dolní náměstí v Jablonci, nastupovali lidé, kteří se chtěli dozvědět něco víc o nejen rakovině prsu. Důležitý je aktivní přístup samotných žen. Jen ony samy si mohou své tělo průběžně kontrolovat. Musí ale znát správný postup samovyšetření.

„Na pomůcce při správném pohybu a tlaku prstů poznáte v mase hmoty zjevnou bulku. Cítíte to? Tady,“ postupně vede ruku starší ženy Marie. Sama překonala karcinom prsu před více než dvaceti lety. Její kolegyně Alžběta měla tutéž diagnozu.

Zájemci vedle odborných rad také obdrželi Avon poukázku na sonografickou prohlídku v hodnotě 200 korun. „Šla jsem náhodou kolem, chtěla jsem mít jistotu, jak se to samovyšetření provádí,“ sdělila návštěvnice autobusu Zoja Tyvončuk.

Těm, kteří potřebovali odbornější radu, byl ve voze k dispozici primář radiodiagnostického oddělení jablonecké nemocnice MUDr. Petr Tuček. „Ženy, které mají potíže, se ptaly na konkrétní věci, ty mladší, dvacetileté, vznášely dotazy, zdá má pro ně sonografické vyšetření význam,“ uvedl lékař. Mezi rizikové faktory podle něj patří hlavně dědičnost onemocnění, to, když matky své děti nekojí, životní styl, kouření, alkohol.

Se získanou poukázkou mohou ženy přijít na prohlídku ultrazvukem do jablonecké nemocnice, kde doplatí 75 korun. Slevový poukaz však lze obdržet i přímo před vyšetřením. „Zájemkyně se musí objednat na recepci radiodiagnostického oddělení,“ upřesnila Petra Krajinová, mluvčí nemocnice v Jablonci.
Projekt proti rakovině prsu je určen ženám, které věkem stojí vně rozmezí 45 až 69 let, jež má vyšetření zdarma.