V horských střediscích panoval o víkendu klid. „Tohle nepamatuji, ani jako malý kluk. Sníh stále je, ale v obci je ticho a klid. Je to skvělé,“ radoval se Petr, 52letý rodák a obyvatel Bedřichova v Jizerských horách.

Minulý týden tu přitom evidovali plná parkoviště. V obci mezi Jabloncem a Libercem je totiž běžkařský stadion a nejnavštěvovanější nástup na tratě Jizerské magistrály, což je nejhustší síť běžkařských tratí v regionu.

O tomto víkendu bylo vše jinak. Obec už ve čtvrtek avizovala, že parkoviště budou fungovat v omezeném režimu. „Od pátku 5. března je zredukována kapacita parkoviště Maliník a Centrál na pětinu. Zaparkovat zde mohou pouze místní občané nebo osoby, které do Bedřichova přijíždějí v pracovních záležitostech,“ popsal starosta Bedřichova Petr Holub.

Výrazně méně návštěvníků zaznamenali i na jedné z nejoblíbenějších rozhleden Libereckého kraje. Restaurace na Černé Studnici mezi Jabloncem nad Nisou a Smržovkou byla sice otevřená, nekonalo se tu ale zdaleka takové srocení turistů jako o předcházejících víkendech.

Přesto jen cestou z Dolní Černé Studnice na rozhlednu napočítal redaktor Deníku jedenáct aut s pražskou poznávací značkou. Tři takové vozy stály přímo u rozhledny. „Jsme tady na chalupě ve Smržovce a budeme tady celé tři týdny. Já jsem na mateřské, manžel pracuje striktně z domova na počítači, starší syn má distanční výuku. S internetem problém nemáme,“ popsala u rozhledny Jana z Prahy. 

K rozhledně vyrazila i početná rodina Palových z Jablonce. Překvapila ji informace, že rozhledna neleží na katastru „jejich“ města. „Ve Smržovce? To nevím, cestou lesem od Jablonce není žádná značka ani upozornění. Chodíme sem na procházky často, možná desetkrát do roka. Detailně neznám katastry obcí,“ sdělil člen rodiny.

V kurzu byla přehrada

Relativně hodně procházejících bylo zvláště v sobotu odpoledne i kolem jablonecké přehrady. Mnozí neměli zakrytá ústa a nosy ani v případě, že se nacházeli v blízkosti dalších osob. V místech velké koncentrace lidí je přitom nošení respirátorů, dvou chirurgických roušek na sobě nebo nanoroušek povinné. Mezi lidmi procházely hlídky strážníků. „Lidi bez jakékoli ochrany dýchacích cest jsme upozorňovali na to, že by bylo vhodné si vzít alespoň roušku. Nezaznamenali jsme ale žádný větší incident,“ popsal jeden ze strážníků.

Otevřeny byly i mnohé stánky u přehrady. Jejich zahrádky a okolí bylo zapáskované, aby si nebylo možné sednout. Některým zákazníkům to ale evidentně nevadilo, posadili se i za pásky. „Bylo hezky, v okolí přehrady nechodilo lidí víc než obvykle, ale neřekla bych, že by jich bylo vzhledem k situaci méně. Prostě taková normální sobota u jabloneckého moře,“ konstatovala obyvatelka jednoho z panelových domů v těsném sousedství přehrady.

Od sobotního do nedělního rána provedly policejní hlídky v celém Libereckém kraji celkem 8191 kontrol, při kterých odhalily 73 přestupků v souvislosti s porušením protiepidemických opatření. Během dne policisté odepřeli 77 řidičům motorových vozidel vjezd na území okresu.

V sobotu příslušníci cizinecké policie provedli kontroly celkem 35 ubytovacích zařízení v obcích Bedřichov, Janov nad Nisou, Harrachov, Kořenov a v osadě Jizerka. „V době kontrol nebyly v těchto ubytovacích zařízeních žádné ubytované osoby a nezjistili jsme v nich ani žádné porušení platných mimořádných a krizových opatření,“ doplnila mluvčí krajské policie Dagmar Sochorová.

Z dat k 6. březnu je v Libereckém kraji aktuálně 9226 probíhajících případů onemocnění Covid-19, což je absolutně nejvíce za dobu trvání pandemie. Za tu dobu v kraji zemřelo 895 lidí s tímto virovým onemocněním.