Parlamentní volby přinesly velkou řadu neočekávaných událostí. Neočekávaných, zejména v jednotlivých stranách a u některých kandidátů. Z ředitele jablonecké nemocnice a chirurga Víta Němečka se stal i nový poslanec.

V okamžiku jste se stal jedničkou. Euforie?
Euforie ne. Určitě překvapení. Šok je moc silný výraz.

První pocity?
Velmi smíšené.

Máte před sebou určitě velké rozhodování. Ředitel nemocnice, chirurg a poslanec. To nejde příliš dohromady.
Musím si to rozmyslet a rozhodnutí neudělám hned. Odkládám jej o několik měsíců. Probral jsem to v rychlosti se svou rodinou, svými spolupracovníky a zřizovatelem nemocnice.

Jak zvládnete jako poslanec dojíždět?
Poslanci ve sněmovně pracují, nechci říci, že jen několik dní v měsíci, to bych se nás nechtěl dotknout. Ale zvládá to řada poslanců a senátorů, například primátor Kubera z Teplic, hejtman Rath a řada dalších. Uvidím, zda je to možné či nikoliv. V žádném případě ale nechci, aby to zasáhlo do mého soukromého života, do rodiny. Také nechci, abych některou z těch prací dělal nedostatečně. Ani ta nemocnice si to nezaslouží.

Budete stíhat ještě jako operatér?
Jako chirurg se angažuji málo, mám jen jeden klinický den v týdnu. Odbornost si chci zachovat, abych se měl kam vrátit.

Předpokládáte tedy, že je to zastávka ve sněmovně pouze na čtyři roky?
Netuším, ale počítám s tímto konkrétním volebním obdobím.

V táboře ODS jste jedna parta. Jak se na vás dívají kolegové, které jste přeskočil?
Nevím, s nikým jsem nehovořil. Tak to je otázka na ně. Telefonoval jsem jen s Přemyslem Sobotkou.

Jaká bude vaše otázka priority mezi poslanci?
Jednou z nich je přirozená priorita, která vyplývá z programových věcí pravicových stran. Podpořím všechny myšlenky a všechny návrhy zákonů, které mají směřovat k tomu, aby tato země dlouhodobě fungovala. Aby měla stabilní systém veřejných financí, aby zde bylo prostředí příznivé pro podnikatele, pro lidi, kteří vytvářejí pracovní místa. Protože pracovní místa nevytváří vláda či místní správa a samospráva, nabízejí je zejména podnikatelé. Těm uzpůsobit podmínky, a ne aby jim stát házel klacky pod nohy.

Pravicová politika má v sobě obsaženu i sociální úroveň. Jsem si vědom toho, že solidarita bohatších s chudšími, zdravých s nemocnými, starších seniorů s ekonomicky aktivními je přirozenou součástí pravicové politiky, jenom to chceme dělat jinak než levicové strany. Chceme být adresnější, konkrétnější. Rozdíl mezi pravicovou a levicovou politikou je v tomto směru v horizontu. Nás nezajímají okamžité efekty a výsledky, ale dlouhodobá stabilita.

Máte před sebou stresy a vypjaté situace. Kde dobíjíte baterky?
V kruhu rodiny, a pak mám sportovní aktivity. Rád jezdím na kole, plavu a v zimě lyžuji.

MUDr. Vít Němeček, MBA

– narozen 22. ledna 1962 v Litomyšli
– ředitel jablonecké nemocnice, chirurg, poslanec ODS
– ženatý, dvě dcery
– vystudoval Lékařskou fakultu UK Hradec Králové, B.I.B.S. Brno