Destiletý, možná čtrnáctiletý Venoušek je totiž jedním z pejsků, kterým v Centru pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec – Archa říkají plaváčci. Do útulku se dostal po ničivých záplavách.

„Říkáme mu Venoušek, protože jej strážníci přivezli ze zatopených Václavic. Je to už starý pes a pravděpodobně skoro vůbec neslyší. Strážníci ho našli na ulici, vysíleného a celého zmáčeného, jak se asi rval s velkou vodou. Byl i trochu zanedbaný, měl blešky,“ prozradila pracovnice útulku Ivana Hancvenclová.

Křížence pudla sice dali v útulku fyzicky jakž takž do pořádku, jeho smutek ale potlačit dosud nedokázali. Pes má ale naději, že jeho příběh bude mít přece jenom šťastný konec. Už se totiž přihlásili dva zájemci, kteří by si Venouška vzali na dožití.

„Uvidíme, jak to dopadne. Byl by to zázrak, protože tak staré psy si lidé většinou neberou,“ podotkla Ivana Hancvenclová. „Ostatní plaváčky k adopci zatím nenabízíme. Předpokládáme, že se po nich začnou shánět jejich majitelé, až skončí s úklidem po povodních,“ dodala.

Nové pány získalo už třicet zvířat

Kvůli přílivu plaváčků přebývalo minulý týden v útulku dvojnásobné množství psů, než je jeho kapacita. Proto pracovníci prosili všechny, kteří uvažují o adopci, aby neváhali a pro některého pejska nebo kočku si přišli, a tak uvolnili místo pro zaběhnuté psy ze zatopených obcí. Mezi milovníky zvířat se zvedla tak obrovská vlna solidarity, že od minulého pátku do neděle našlo nový domov na třicet psů a koček.

„Lidé si pro ně jezdili z celé republiky, třeba až z Domažlic. Tolik zvířat se nám obvykle nepodaří umístit ani za celý měsíc. Lidé by neměli zapomínat, že jsou teď přeplněné také útulky v Krásném Lese a Hajništi. I tam počet zvířat zvýšili plaváčci,“ doplnila Ivana Hancvenclová.

Lidé pomáhají i tím, že nosí do útulku pamlsky pro psy. Granulí už má centrum dost, dokonce je rozváží do dalších útulků. Vděčné by bylo za konzervy a finanční dary.