Řada českých domácností je nyní kvůli poruchám na vedení vysokého napětí bez elektřiny. „Také na severu Čech jsme v terénu, v kraji Libereckém řešíme 10 poruch na vedení vysokého napětí, kdy bez elektřiny je pět tisíc domácností,“ vypočítává Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ.

Ilustrační foto
Silnice z Tanvaldu na Harrachov je otevřená, kamionům se průjezd nedoporučuje

Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ale i poškození izolátorů a konzolí či přetrhání vodičů. „Práci nám znesnadňuje silný vítr i sněžení. Mnohdy je problém se do terénu dostat kvůli popadaným stromům. Často se vracíme na místa, kde jsme již zasahovali včera večer,“ doplňuje Holingerová.

Montéři poruchových čet se v sobotu snaží opravit to, co vítr napáchal. Situace se uklidňuje v kraji Libereckém, zde čeká na obnovení dodávky 3 tisíce domácností, v kraji Ústeckém pak 1500 domácností.

„Jsme stále v terénu, pracujeme na obnovení dodávky našim zákazníkům v co nejkratší možné době. Pomáhají nám i subdodavatelské firmy, posíleny jsou poruchové čety, tak pracovníci dispečinku i call centra,“ řekla před sobotním polednem mluvčí ČEZ.

Máte poruchu? Dejte o tom vědět
K hlášení poruch dodávek elektřiny můžou lidé využít aplikaci PROUD Proud | ČEZ Distribuce (cezdistribuce.cz), případně web www.bezstavy.cz či volat na bezplatnou poruchovou linku 800 850 860.