Jak už Deník informoval, České dráhy stále nemají povolení od polského drážního úřadu, které by umožnilo vjezd vlaků Regio Spider z řady Stadler na polské území. V neděli přitom začne platit nový jízdní řád, který s přímým spojem mezi Libercem a polskou Szklarskou Porebou počítá. „Dnes odpoledne a večer proběhnou na trati mezi Harrachovem a Porebou dvě zkoušky, které ověří šutovací schopnosti vozidla 840 z řady Stadler. To znamená, zda se správně sepnou kolejové obvody a bude správně v činnosti zabezpečovací zařízení polských drah, které je trochu jiné než u nás," vysvětluje Jaroslav Jirman, obchodní ředitel regionální centra ČD v Liberci.

Výsledek zkoušky by měly České dráhy znát v pátek. Během dneška zároveň ČD očekávají, že dostanou od polského dopravce Koleje Dolnoslaskie podepsanou smlouvu, na základě které se teprve může udělat objednávka pro české spoje na polském území. Pokud se smlouva stihne podepsat do soboty, nasadily by ČD v případě negativního výsledku šutovací zkoušky z Harrachova do Szklarske Poreby náhradní autobusy. „Pokud se smlouva nestihne podepsat, nebyla by ani náhradní doprava," podotýká Jirman s tím, že ČD dělají maximum proto, aby spoje v neděli opravdu vyjely.

Další variantou je, že by naopak z Poreby do Harrachova jezdily polské vozy řady 134, které mají oprávnění pro vjezd do ČR a lidé by v Harrachově přestupovali do vlaků ČD. Jaká varianta dopadne, ukáže ale až samotná neděle.

Za kolik vlakem z Liberce do Polska

Mezi Libercem a Szklarskou Porebou by měly jezdit každý den 3 páry vlaků, které budou v zimní a letní sezóně rozšířeny o další spoje, aby se pokryl zájem lyžařů a turistů. Na spojích do Polska bude platit výhodnější tarif MPS (Malý pohraniční styk). V něm jsou zahrnuty tyto tratě: Liberec - Szklarska Poreba Górna, Železný Brod - Tanvald a Josefův Důl - Smržovka. Ceny jsou pevně stanoveny jak v korunách, tak ve zlotých. Jízdenka pro dospělého vyjde z Liberce do Jakuszyc 70 Kč, do Poreby 90 Kč. Z Jablonce zaplatí cestující 60 Kč do Jakuszyc a 80 do Poreby. S každou zastávkou blíž k hranicích se jízdné snižuje o deset korun, z Harrachova tak jízdenka vyjde na 20 Kč do Jakuszyc a 40 do Poreby. Děti platí poloviční jízdné. Za přepravu kol se bude účtovat 40 Kč, za psa 20 Kč.